czwartek, 7 listopada 2013

Jak z przechowywanego drewna na zimę zrobić wyjątkową dekorację mieszkania? - design wnętrz

Sezon grzewczy rozpoczyna się w najlepsze i o ile jeszcze w ciągu dnia nie wieje mocnym chłodem, to wieczorami coraz częściej sięgamy po kolejne szczapy drewna, żeby napalić w kominku, kozie czy też piecu. Czasem po te upragnione polana mamy dość daleko, z reguły bowiem takie drewno przechowuje się w drewutniach, zbudowanych w ogrodzie (nierzadko oddalonych nieco od domu). Bywa ono również często przytulone do ściany budynku, ale to w dalszym ciągu na zewnątrz. W domach, przy kominkach przechowuje się zwykle określoną porcję drewna, aby nie zabrakło go na jeden, dwa zimne wieczory.

Czy można inaczej? A jakże!

Z przechowywanego na zimę drewna, można uczynić naprawdę wyjątkową i niebanalną dekorację salonu, tarasu, pokoju dziennego i każdego pomieszczenia. Takie drewno bardzo ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności. Będzie ono doskonałą dekoracją we wnętrzach rustykalnych, między innymi w kuchni w stylu rustykalnym Doskonale wpisuje się również w design stylu skandynawskiego

Niewątpliwie takie zastosowanie drewna, świetnie również odnajdzie się jako dekoracja w ekologicznych wnętrzach, o aranżacji których możecie poczytać we wcześniejszych postach MileMaison Pomysł ten świetnie wpisze się jednak w aranżację wnętrz w niemal każdym styl: czy to styl skandynawski, industrialny, czy też wiejski, rustykalny, a nawet nowoczesny - i nawet nie musimy mieć kominka lub pieca, aby do naszych wnętrz wprowadzić taką dekorację. Kwestia tylko tego, w jaki sposób wykorzystamy takie polana. Ograniczeniem może być jedynie nasza wyobraźnia. Jako, że ja zawsze hołduję zasadzie, żeby wnętrzem się bawić, również tutaj zapraszam do eksperymentów: nie bójmy się przeprowadzać doświadczeń w naszych wnętrzach. Wprawdzie to nie laboratorium, ale właśnie z takiego próbowania: przesuwania i przestawiania, dodawania  i zabierania rzeczy,  rodzą się niebanalne aranżacje i wnętrza z charakterem.
 
Być może inspiracją będzie któreś z poniższych zdjęć - zatem serdecznie zapraszam do ich obejrzenia.

 Miękkie poduchy, w tym jakże urokliwym kąciku, są zaproszeniem do odpoczynku oraz do łapania słońca i energii, aby jej nie zabrakło podczas coraz dłuższych i coraz ciemniejszych, zimowych wieczorów.
Na skandynawskim tarasie
Niebanalna dekoracja Polana drewna w ocynkowanej bali
Szczapy drewna ułożone w ocynkowanej bali na drewnianym tarasie: prosto i niezwykle dekoracyjnie.Wnętrze urządzone w skandynawskim stylu z polanami drewna
Biel i drewno. Polana drewna w połączeniu z deskami na podłodze, nadają wnętrzu-zewnętrzu przytulności.

Aranżacja tarasu z wykorzystaniem dekoracji z polan drewna
Czy nie będzie miło opatulić się chustą i przysiąść chociaż na chwilę w towarzystwie tak ułożonych polan drewna?
(zdjęcia: Miasinterior.Blog)

Ciekawa aranżacja salonu z dekoracją z polan drewna
Niewątpliwie uwagę w tej aranżacji zwraca drewniany sufit. Polana drewna, zamknięte masywną, drewnianą półką doskonale z nim współgrają. Zwróćcie uwagę na ciekawy design lamp.


Przytulne wnętrze urządzone w skandynawskim stylu
Ściana z pobielonej cegły, metalowe dodatki: lampy, zadrutowany regał, duży zegar w metalowej oprawie i dodające ciepła polana drewna - wnętrze przytulne i z charakterem. Oczywiście również dzięki dywanikowi na podłodze, kolorowej poduszce i skórzanemu fotelowi. Polana drewna doskonale wpisują się w tę aranżację.
(zdjęcie: domplusdom.pl) 
Skandynawski design i dekoracja ze szczap drewna kominkowego
 Uśmiech Pani na zdjęciu nie dziwi wcale - wspaniały kącik na zimowe wieczory.
 (zdjęcie: domplusdom.pl) Pomysł na przechowywanie drewna kominkowego we wnętrzach
Biel wyraźnie dominuje w tym wnętrzu, które na pierwszy rzut oka, sprawia wrażenie pustego i chłodnego. Drewno je ociepla i dodaje przytulności.
(zdjęcie: wnetrza.webzine.pl)


Pomysł na dekorację salonu z drewna kominkowego
Gdyby nie drewniane półki i szczapy drewna umieszczone w specjalnej przegrodzie za kominkiem oraz wesoło grający ogień w samym kominku, wnętrze byłoby bardzo surowe i chłodne.
(zdjęcie: wnetrza.webzine.pl)Drewno kominkowe we wnętrzu salonu
Wnętrze byłoby surowe i nawet, rzekłabym zimne, gdyby nie drewniane belki pod sufitem oraz polana drewna, pracowicie ułożone we wnęce między kominkiem a ścianą. Drewno doskonale ociepla to wnętrze.
(zdjęcie: domplusdom.pl) 
Oryginalny sposób na udekorowanie salonu
Mobilna drewutnia? Świetny pomysł - kontrast ciepłego drewna i zimnego metalu pasuje do stylu w tym wnętrzu. Kilka białych profili i kółka - prosta i niebanalna dekoracja.


A tutaj z kolei drewniana skrzynka i kółka stworzyły niezwykle oryginalny pojemnik:
Szczapy drewna w skandynawskiej aranażacji
Drewniany element jest doskonałym akcentem w tym skandynawskim salonie. Nie można nie zauważyć pięknego pieca, mimo, że na zdjęciu widać jedynie jego fragment. Więcej aranżacji wnętrz ze skandynawskimi piecami znajdziecie tutaj.
zdjęcie: Living Inside Krista KeltanenPolana drewna jako dekoracja
Równo ułożone polana, wzdłuż całej długości wiszącego regału, pomagają zachować czyste linie mebli.
(zdjęcie: domosfera.pl)


Gdzie jeszcze możemy ułożyć polana, aby mieć je zawsze pod ręką?

Oryginalne siedziska do niebanalnej aranżacji wnętrz

Ciekawa dekoracja

(zdjęcie: wnetrza.webzine.pl)


Na koniec pomysł szwedzkich projektantów, którzy drewniane skrzynie obłożyli stosem drewna.

Drewniane skrzynki otoczone szczapami drewna
Ja mam mieszane uczucia jeśli chodzi akurat o tę aranżację, ale pomysł uważam za ciekawy i do wykorzystania na różne możliwe sposoby. A jak?

1. W skrzyniach możemy wstawić książki lub różne drobiazgi, które dobierzemy w zależności od stylu w jakim mamy zaaranżowane pomieszczenie. W stylu skandynawskim czy industrialnym mogą to być na przykład metalowe cyfry, litery, a w stylu rustykalnym i wiejskim: skrzyneczki, figurki, szydełkowane ozdoby.

2. Inny może być również układ skrzyni.  Możemy je poukładać symetrycznie: w pionie lub w poziomie - uzyskalibyśmy wtedy na pewno czystsze linie takiej dekoracji.

Generalnie pomysł jest świetną bazą do eksperymentów, których się nie bójmy :) U mnie w tych skrzynkach, znalazłyby się na pewno książki i surowe, metalowe lampiony. Metal w połączeniu z drewnem stanowi świetny kontrast, który we wnętrzach uwielbiam: ciepłe drewno i zimny metal.

A Wy co sądzicie na temat takiego wykorzystania drewna do kominka?

5 komentarzy:

 1. Mi również :) a kominek koniecznie w stylu skandynawskiego pieca :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że wielu osobom marzy się kominek. W sumie nie ma co się dziwić, takiego klimatu w domu nie można uzyskać dzięki niczemu innemu, żaden dodatek ani mebel nie zastąpi kominka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie się zastanawiałem nad jednym z takich rozwiązań. Super są i chyba z jedno skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 4. To siedzenie z drewienkami jest super :D Szkoda, że mam tak mało miejsca w pokoju :(

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)