środa, 16 października 2013

Kolorowe akcenty w skandynawskich wnętrzach - design wnętrz

Skandynawia kojarzy nam się z klimatem zimnym, małą ilością słońca, ale także ze wspaniałymi lasami, jeziorami, górami. Przez setki lat Skandynawowie do budowy swoich domów, a później do ich wyposażania, wykorzystywali dobra otaczającej ich natury. Budowali i tworzyli zatem głównie z kamienia i drewna. Ważna była prostota i funkcjonalność. Miało być przestronnie, czysto i ciepło. Ciepło uzyskiwali nie tylko dzięki obowiązkowym paleniskom lub piecom, ale również dzięki zastosowanym materiałom i kolorom. 


Naturalne materiały, czyste linie nielicznych mebli, duże okna i biel w roli dominanty – to sprawia, że skandynawskie wnętrza cechuje przestronność, pewna sterylność, z której jednocześnie bije spokój. Są to wnętrza wygodne, bo dobrze przemyślane i niezagracone: potrzebne meble umieszcza się tak (i w takiej ilości), żeby czuć było przepływającą świeżość, która wpada przez zazwyczaj duże, naprawdę duże, okna.

Pożądanej przestronności sprzyja również dominująca biel: białe ściany, często białe podłogi, biała stolarka okienne, białe meble, piece, tkaniny, dodatki. Skandynawowie  światłem dziennym nie cieszą się długo, stąd też ta wszechobecna biel, która rozświetla pomieszczenia i jeszcze bardziej wyciąga wpadające światło. Za przykład mogą posłużyć tutaj inspiracje w urządzaniu białych sypialni, o których traktuje poprzedni artykuł MileMaison I chociaż zdarzają się mieszkania lub domy urządzone jedynie w bieli, zwykle nie tylko ten kolor znajdziemy w typowych skandynawskich wnętrzach.

Kolory, które, od dawien dawna, wybierali Skandynawowie, oddawały barwy krajobrazu, który widzieli za oknami, a które dodatkowo były odwołaniem do prostego, spokojnego i zgodnego z rytmem natury życia. Kolory te doskonale wpisują się również w ekologiczne trendy w urządzaniu wnętrz

Zatem z jednej strony były one przygaszone i jakby rozmieszane z bielą: szarości, beże, blade żółcie, odcienie zieleni i niebieskości, a z drugiej tak żywe jak błękity, róże i żółcie kwiatów, które rosły w ich otoczeniu. I czerwień. Czerwień, która pojawiała się we wnętrzach w postaci dodatków, ale która stawała się często również dominantą, w przypadku zewnętrznej kolorystyki domów. Fallun Red – słynna farba z zawartością miedzi, którą Skandynawowie malowali i malują domy nie tylko ze względu na jej żywy kolor. Ta farba doskonale konserwuje drewno, które w tym klimacie jest szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. To właśnie do jej tonacji zwykle nawiązuje czerwona barwa dodatków i mebli w skandynawskich wnętrzach. Będąc przy kolorystyce elewacji, warto zauważyć, że tutaj odwrotnie, niż we wnętrzach, dominują często barwy żywe: niebieskie, żółte i wspomniane wcześniej czerwone.

Wszystkie te kolory nadal charakterystyczne są dla estetyki stylu skandynawskiego, ze wskazaniem na dominację bieli w towarzystwie odcieni szarości i beżów, a także czerni.

Aby dodać bieli energii, w aranżowanych w tym stylu pomieszczeniach, stosowane są zabiegi wprowadzające kolorowe akcenty. O wprowadzaniu energii do białych aranżacji piszemy również w artykule: Gra kolorów w białych wnętrzach. Taki akcent możemy uzyskać dodając kolorową pościel, intensywnego koloru dywanik, energetyzujący pled, kolorowe krzesło, obraz, figurkę, czy chociażby książkę z kolorową okładką lub roślinę. Te krople koloru to zazwyczaj odcienie niebieskiego, czerwonego i żółtego.

Zapraszam do obejrzenia inspiracji, które mnie urzekły. Warto zwrócić uwagę na to, że owe kolorystyczne akcenty są nienachalne i zostały tak dobrane, by nie przeładować wnętrz i nie naruszyć ich czystej linii.

akbermagazin
Piękne białe wnętrze z niebieskimi dodatkami: sofa, pled, poduszki na łóżku i kolorowym dywanikiem, obrazem oraz drobiazgami na stole - pięknie!


 Poniżej wprowadzono odcienie niebieskiego: wzorzysty dywan położony na białej podłodze jest wystarczającą kolorową dekoracją. Do tego również niebieski akcent na parapecie i w salonie nie jest nudno. 
wes-gak-aneh-aneh.blogspot


 wes-gak-aneh-aneh.blogspot.
Ten odcień żółtego jest intensywny, ale w sąsiedztwie biel i czerni odnajduje się znakomicie. Jeżeli podobają Wam się żółte dodatki we wnętrzach zajrzyjcie do artykułu: Żółte akcenty we wnętrzach.
wes-gak-aneh-aneh.blogspot
Powyżej w zasadzie jedynymi żywymi akcentami są okładki książek na regale. Pozostałe dodatki w odcieniach bladego niebieskiego czynią salon niezwykle przytulnym i relaksacyjnym pomieszczeniem.
freshome
 Powyżej apartament w Szwecji: przestronny, jasny. Czerwone krzesło, kilka czerwonych pomidorów energetyzują wnętrze. Dywan, mimo, że szary, razem z miękkimi poduchami i pledem na brązowym krześle, dodają przytulności. Jasno, przestronnie i nie nudno.
decoracionydisegno.blogspot.
W tym salonie postawiono na akcent niebieski: sofa w niebieskie pasy, niebieskie poduchy i niebieskie kwiaty na poduchach sofy. Niebieskie akcenty odnajdujemy również na stoliku. Orzeźwiająco i przytulnie.


decoracionydisegno.blogspot.
Dodatki w bardziej pastelowych odcieniach, znakomicie spełniają swoje zadanie. Jest przytulnie i świeżo. Również dzięki pięknym, wielkim i niczym niezasłoniętym oknom.
www.delikatissen.
Uwagę zwraca krzesło ustawione w rogu pokoju: zarówno dzięki swej oryginalnej formie, jak i ciekawemu kolorowi, który ożywia salon.


wes-gak-aneh-aneh.blogspot.
wes-gak-aneh-aneh.blogspot.
Jedynie pufa w czerwone wzory i czerwona, zewnętrzna rama okienna - wystarczy by poczuć energię. 

wes-gak-aneh-aneh.blogspot.
 Dziecięcy pokój, mimo, że biały, nie musi być pozbawiony kolorystycznych bodźców, pobudzających wyobraźnię dziecka.wes-gak-aneh-aneh.blogspot.
Kolorowe drobiazgi: widoczne chorągiewki w pokoju dziecinnym, zielona pufa i zielone doniczkowe kwiaty. Na stoliku delikatny dzbanuszek z  delikatnym niebieskim akcentem. 
A to sypialnia z artykułu o  Magii białych sypialni. Fantastycznie ożywiona czerwonym pledem, czerwonymi książkami, czerwonym krzesłem w stylu industrialnym i czerwoną tkaniną niedbale rzuconym na białe drewniane krzesło.
.alvhemmakleri


Poniżej kolorowe akcenty wprowadzono za pośrednictwem naturalnych tkanin, przez co uzyskano dodatkowo efekt przytulności. Pojawia się również obraz w naturalnych barwach, tematyką nawiązującą również do natury. Takie odwołania do natury pojawiają się w skandynawskich aranżacjach niezwykle często.

wes-gak-aneh-aneh.blogspot.
 
Tutaj apartament w Szwecji, w którym zabiegi wprowadzające kolory do pomieszczeń, są niezwykle udane, a całość wyjątkowo świeża i orzeźwiająca.

/wes-gak-aneh-aneh.blogspot.
 
W tej kuchni urzekł mnie chodnik, który położony na bielonych deskach jest niezwykle energetycznym elementem wystroju tego wnętrza. Poranna kawa pita w jego towarzystwie pobudza z pewnością w dwójnasób. 
wes-gak-aneh-aneh.blogspot
 A ten salon ożywa dzięki barwom czerwieni i różu, pojawiających się i na poduszkach i na obrazach. Podłoga z czarnych desek nie przytłacza, a dodaje bieli większego kontrastu.

wes-gak-aneh-aneh.blogspotSerdecznie Was pozdrawiam,
Magda

3 komentarze:

 1. Żółte lustro powaliło mnie na kolana. Fajne zdjęcia.
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo energetyczne klimaty :-) pozdrawiam i życzę sukcesów w pisaniu!
  Eila

  OdpowiedzUsuń
 3. Za taką ilością bieli nie przepadam, ale w połączeniu z takimi kolorami kupuję!

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)