piątek, 11 października 2013

Magia białych sypialni - design wnętrzJako, że pora dość późna, a mnie dzisiaj urzekły sypialnie (konkretnie to kilka sypialni), zatem o sypialniach będzie traktować mój pierwszy post.

Sypialnia z racji swego przeznaczenia ma zawsze wyjątkowy charakter. Pomieszczenie to winno być kojące i być enklawą ciszy i spokoju. To miejsce w naszych domach, gdzie możemy sobie bezkarnie poleniuchować, zaszyć się na kilka chwil w ciągu dnia i miejsce, gdzie „ładujemy” w nocy nasze baterie. Sypialnia zatem powinna być również przytulna. Co jednak decyduje o owej "przytulności"? Co działa relaksująco?  Ilu ludzi, tyle potrzeb w tym zakresie, ile zatem domów, tyle rozmaitych aranżacji tego pokoju. Wprawdzie według słownikowej definicji przytulne wnętrze to takie, gdzie jest wygodnie i miło, ale idąc dalej tym tropem... to, co jest wygodne i miłe dla jednej osoby, wcale nie musi być takie dla drugiej. Jednak co do jednego jesteśmy raczej zgodni: w sypialni musi się po prostu dobrze spać. Czy ascetyczna, czy pełna bibelotów, ona musi być po prostu nasza.

Mnie urzeka biel. Niezmiennie i od dawna. Zatem dzisiaj o sypialniach, gdzie dominantą jest kolor biały. Sama mam właśnie białą sypialnię (z kilkoma kroplami beżu, nie włączając w to czarnego kota i pasiastej kotki) i spełnia ona swoją rolę wyśmienicie. W Polskich domach nie często jednak można spotkać białe wnętrza, chociaż w nowych aranżacjach jest jej coraz więcej. Zaczynamy ją doceniać. Bardzo często pojawia się ona we wnętrzach zaaranżowanych w stylu skandynawskim.


BIEL WE WNĘTRZACH

Biel dodaje świeżości, lekkości i optycznie powiększa przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Rozświetla ją. Jest również pewnego rodzaju bazą, z którą możemy uczynić niemal wszystko, co nam podpowie wyobraźnia. Biel nic nie narzuca. Wspaniale łączy się ona z innymi kolorami i doskonale wpisuje się w każdy styl. Czy połączymy ją z barwami pastelowymi, czy jaskrawymi, zdecydowanymi czy z ciemnymi - każdy taki romans będzie udany i każdy z nich może nadać inny, ostateczny szlif białemu wnętrzu. Czasem może być to tylko jeden dodatek, taka kropla koloru, mniejsza lub większa, która w postaci pledu, poduszki, dywaniku, lampy czy jakiegoś bibelotu doda białemu wnętrzu energii i charakteru.

Biel sprzyja wyciszeniu, dzięki czemu tak doskonale odnajduje się w sypialni. Wszelkiego rodzaju beże, odcienie szarości oraz również przygaszone niebieskości w połączeniu z dominującą bielą wystarczą do wykreowania wyjątkowego wnętrza. A gdy dodamy do tego intensywny akcent, lub nawet kilka kropel koloru,  na pewno nie będzie nudno. Inspiracje do połączenia bieli z takimi akcentami znajdziecie w artykule o kolorowych akcentach  w skandynawskich wnętrzach.


TKANINY I NATURALNE MATERIAŁY

Nie powinno ich zabraknąć, jeśli chcemy osiągnąć efekt przytulności. Mamy do dyspozycji całą gamę tekstyliów, które w sypialni odnajdują się świetnie: poduszki i poduszeczki, pledy i koce, dywaniki, narzuty, zasłony. Doskonały wybór takich dodatków proponują nam zwłaszcza firmy skandynawskie, których stylistyka i materiały doskonale wpiszą się w aranżację naszej białej sypialni.  Najbardziej pożądane są tkaniny naturalne: len, bawełna, wełna o prostych wzorach.
W osiągnięciu tego efektu pomogą nam również inne naturalne materiały: drewniana podłoga, wiklina i drewniane meble. I nawet jeśli ich stylistyka ocierać się będzie o ascetyzm, to w połączeniu z bielą, ciepłymi tekstyliami dodadzą ciepła. Co ważne, nie muszą one być pozostawione w swoim naturalnym kolorze, można je pobielić, dzięki czemu zyskamy jeszcze więcej bieli. O takich tkaninach, naturalnych materiałach możecie poczytać w artykule o designie wnętrz w stylistyce ekologicznej


OKNA

Czego nie powinno zabraknąć w sypialni? Dużych, naprawdę dużych okien, które doświetlą pomieszczenie i dodadzą powiewu świeżości i lekkości. Jeśli tylko mamy na to wpływ, zaprojektujmy okna jak największe. I tutaj dodatkowy bonus, jaki daje nam biel - ona jeszcze bardziej wyciąga to światło, dzięki czemu nawet w pochmurne i szare dni w naszej sypialni nie będzie ciemno. Dlatego też, to właśnie biel króluje we wnętrzach domów mieszkańców Skandynawii, których pogoda nie rozpieszcza pod względem słońca i ilości dziennego światła. Oczywiście w sypialni niezbędna jest pewna intymność, ale tutaj wspaniale zdają egzamin zasłony i rolety. Nie są one jednak konieczne, gdy nasz budynek usytuowany jest tak, że nikt niepożądany do tych okien nie zagląda. Dlatego, jeśli tylko możemy, nie zasłaniajmy naszych okien.DODATKI I DEKORACJE

Umiejętnie dobrane nadają wnętrzu charakteru. Typowymi dodatkami dla sypialni są pledy, poduszki, dywaniki, lampki nocne, budziki, krzesło lub fotel. Jednak każdy z nas może mieć inny pomysł na to pomieszczenie i mogą znaleźć się tam baldachimy, stojące wieszaki z ubraniami, lustra, grafiki, obrazy, półki z książkami - co tylko nam wyobraźnia podpowie. Ważne, aby ta sypialnia była nasza, zatem umieszczajmy w niej te dodatki, które nam są potrzebne i z których będziemy korzystać. Jeśli gramy na gitarze elektrycznej, wpisze się ona doskonale w aranżację, ale jeśli nie czytamy książek, to czy warto je umieszczać na półkach, na których będą się jedynie kurzyć? Potrzebujemy kąta do pracy – wygospodarujmy na nie miejsce. Bawmy się przestrzenią. Niech sypialnia nam sprzyja.


INSPIRACJE

Jak stworzyć zatem pomieszczenie, które, niczym balsam na duszę, będzie nas separować od codziennego stresu? Jak wykreować wnętrze, w którym będziemy nabierać psychicznych i fizycznych sił, aby każdego ranka z uśmiechem witać kolejny dzień?

Inspiracji jest wiele. W zaprezentowanych poniżej, tytułowa biel pełni rolę dominanty, ale dzięki umiejętnie użytym tekstyliom, naturalnym materiałom, rozmaitym dekoracjom oraz dzięki dodaniu beżów i kolorowych akcentów są to wnętrza przytulne i sprzyjające odpoczynkowi.www.wnetrzarium.pl


Regał z książkami jest ciekawym pomysłem, jeśli lubimy przed snem czytać - w drodze do łóżka zawsze możemy sięgnąć po to, co akurat mamy ochotę poczytać.www.skonahem.com
lilihalodecoration.blogspot.com
Trochę ciasno, ale czy nie przytulnie dzięki naturalnym, jasnym tkaninom oraz białym deskom na suficie? Znakomicie podkreślają one rustykalny charakter tego wnętrza.stylowi.pl
Tutaj urzekają właśnie bielone deski, które w sąsiedztwie ognia nabierają zupełnie nowej energii. Ciepła dodaje również wiklinowy kosz, w którym znajdujemy niebieski akcent tego pomieszczenia.


Poniższa sypialnia spełnia także inne funkcje: znajduje się w niej również miejsce do pracy. Pokój jest jednak tak przestronny i tak wspaniale doświetlony naturalnym światłem, że ów kąt do pracy dodatkowo nadaje charakteru pomieszczeniu, którego głównym zadaniem jest wszak wyciszenie i relaks, a nie pobudzanie do pracy.
 dobreprojekty-blog.blogspot.com


Poniżej jedno z moich ulubionych wnętrz, chyba z uwagi na wspaniały piec, typowy dla wnętrz skandynawskich, który w naszych polskich wnętrzach niestety jest nie do "uświadczenia".
designsekcja.pl

i znalezione tamże
inne ujęcie pokazanej już aranżacji


Jedna ściana zbudowana jest z pobielonej cegły, która, mimo, że z racji użytego materiału, mogłaby być zimna, w połączeniu z deskami, kolorowymi akcentami nadaje temu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i nie zabiera potrzebnego tutaj ciepła.Tę sypialnię ożywiają kolorowe kwiaty na parapecie, i barwne akcenty na konsoli. Widoczna pościel w niebieską kratę jest również udanym zabiegiem, wprowadzającym dodatkowy kolor.

Czerwony dywanik bardzo energetyzuje to wnętrze.


www.urzadzamy.pl

Beżowe, duże poduchy, zasłona z naturalnego materiału dodają przytulności.


dobreprojekty-blog.blogspot.com


homefocuss.blogspot.com
Ciekawy pomysł na zagłówek łóżka. Uwagę zwraca również oryginalna poducha w gwiazdki.


Skromnie, ale białe deski robią swoje:
www.homplex.pl
www.alvhemmakleri.se


www.fromscandinaviawithlove.com


www.alvhemmakleri.se


www.lovingit.pl


www.lovingit.pl


www.lovingit.pl

www.lovingit.pl


www.lovingit.pl
www.klikk.nohttp://tidningenlantliv.se


Dobrej nocy :) i kolorowych (nomen omen) snów :)


3 komentarze:

 1. La personalità secondo il colore Bianco
  Chi ama il Bianco rivela una spiccata tendenza al fatalismo, ma al contempo esprime creatività e immaginazione. Chi preferisce il Bianco ha il continuo desiderio di cambiamento e viene stimolato dalle novità che la vita gli presenta. Ha grande fiducia negli altri e in tutto ciò che il futuro gli riserva ma, allo stesso tempo, può crearsi delle illusioni e peccare di ingenuità.

  Chi rifiuta il colore Bianco non si fida molto degli altri e ritiene che il futuro vada scritto senza lasciare al caso o al “fato” le redini dei giochi. Sovente fermo sulle sue posizioni, non ama le novità ed è restio ad apportare bruschi cambiamenti nella propria vita. Molto pragmatico e razionale difficilmente, chi non sopporta il Bianco, lascia spazio all’immaginazione e alla sensibilità d’animo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne inspiracje - biała sypialnia to prawdziwy "klasyk wnętrzarski" ! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Biała sypialnia jest super taka czyściutka a jednocześnie może być niezwykle przytulna. Świetne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)