środa, 23 października 2013

Dekoracyjne piece kaflowe w mieszkaniach skandynawskich i polskich

Gdy oglądam skandynawskie wnętrza, dech zapiera mi zawsze w trzech przypadkach: duże nieosłonięte okna, biel i piece. W piecach jestem zakochana absolutnie, niestety bez wzajemności, ponieważ przyszło mi mieszkać bez pieca, nad czym niezmiennie ubolewam. Piece bywają piękne i nie tylko te skandynawskie. Równie dekoracyjne, nawet czasem bardziej, można znaleźć w polskich wnętrzach.

Gdy zastanawiając się nad ucieczką w ukochane Karkonosze, rozglądałam się za mieszkaniem w kamienicy w Cieplicach, moją uwagę zwracały właśnie piece. Dodawały one tyle uroku często zaniedbanym wnętrzom, że od razu widać było potencjał mieszkania, wyobraźnia zaczynała pracować i mieszkanie od razu zyskiwało. 

Mając taki piec można z powodzeniem dodać do naszych wnętrz dekorację w postaci ciekawie przechowywanych, ułożonych polan i szczap drewna.

Skandynawskie piece, piece kominkowe są z reguły jasne, z jasnych kafli.  We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, często dominuje kolor biały - możecie o tym poczytać między innymi tutaj. Jasne piece nie tylko nie przytłaczają pomieszczenia, ale wręcz idealnie się z nim komponują, nie zaburzając ich czystej linii. 

Tradycyjne polskie piece kaflowe są raczej ciężkie, często w ciemniejszych barwach, jednak równie dekoracyjne. Coraz częściej jednak również i w polskich aranżacjach można spotkać piece kominkowe lżejsze, jaśniejsze, robione na podobieństwo tych skandynawskich. 

W każdym przypadku jest to niezwykle dekoracyjny akcent w pomieszczeniu. Przyznam jednak, że gdybym mogła wybierać, wolałabym u siebie mieć piec stylizowany na styl skandynawski.

A Wy jak uważacie? Czy Wam też podobają się piece? Które bardziej?

Salon urządzony w sttylu skandynawskim
Pomimo sporych gabarytów pieca, uwagę przyciąga nie on sam, ale głównie dywan i poduszki w paski, które są jednym z wiodących wzorów w stylu skandynawskim. Świadczy to o tym, że jest idealnie wkomponowany w pokój i przede wszystkim go nie przytłacza.
Zwróćcie również uwagę na pomysłowy sposób przechowywania drewna do pieca: polana ułożone na wysokim metalowym stojaku: kontrast materiału ciepłego i zimnego jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Więcej inspiracji do takiego wykorzystania drewna we wnętrzach, znajdziecie w artykule o wyjątkowych dekoracjach w aranżacjach wnętrz.

źródło zdjęcia: .alvhemmakleri.seAranżacja sypialni w skandynawskiej stylistyce
To zdjęcie doskonale wpisuje się w artykuł o magii białych sypialni. Wesoło grający ogień w takim piecu jest wspaniałym dopełnieniem tej sypialni.
źródło zdjęcia: .alvhemmakleri.sePiec wykonany z kafli białych z niebieskim,dekoracyjnym wzorem
Kafle tego pieca są naprawdę wyjątkowo dekoracyjne.
źródło zdjęcia: perjansson.se

Skandynawski klimat salonu z piecem
Niewiele mebli, jasne wnętrze, ale sporo dekoracji, budujących skandynawski klimat wnętrza i wspaniały piec, który tak jak na poprzednich zdjęciach idealnie wpisuje się w styl aranżacji tego pokoju.
www.alvhemmakleri.sPokój urządzony w stylistyce skandynawskiej
 Dominuje biel. Piec stanowi wspaniałe dopełnienie. Warto zwrócić uwagę na dobór kolorowych dodatków, również często spotykanych we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim
myscandinavianhome.blogspot.comSkandynawski piec w salonie
Nie da się ukryć, że w tym wnętrzu króluje zimna i orzeźwiająca biel. Wesoło grający ogień w piecu dodaje pomieszczeniu ciepła.
www.alvhemmakleri.se

Skandynawski piec w przytulnym wnętrzu

Masywny pic z białych kafli
www.perjansson.se

Dekoracyjny piec w wyjątkowej aranżacji mieszkania
Wnętrze urządzone typowo dla skandynawskiego stylu: pobielone deski podłogowe, wszechogarniająca biel z czarnymi dodatkami i wyjątkowy piec, którego ogień w połączeniu z polanami drewna, dodają wnętrzu przytulności.
gammalsomny.blogg.se


Zobaczcie, jak skandynawskie piece mogą być różne i jak piękne mogą być ich kafle:

Skandynawski piec 10

Skandynawski piec 11


Skandynawski piec 12

Skandynawski piec 13

Skandynawski piec 15

Skandynawski piec 16

Skandynawski piec 17
Skandynawski piec 17a
www.nkm.seA to cięższe, ale moim zdaniem równie urokliwe, rodzime inspiracje. Piece kaflowe, które często zasilają również paleniska kuchni, doskonale wpisując się w rustykalny styl kuchni:
Zielony piec w polskim wnętrzu
www.salonsobkowiak.pl


Piec w stylu rustykalnym
www.kaflarnia.pl
Duży piec z białych kafli z zielonym wykończeniem
kafstyl.info-net.com.pl7 komentarzy:

 1. A ja bym wybrała tradycyjny piec kaflowy, zielony najchętniej. Dodaje ciepła, jak żaden białas skandynawski.
  Pozdrawiam, K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz :) To prawda, że kafle w kolorze zielonym są piękne. Piece z nich wykonane są wyjątkowo eleganckie, a jeśli są sporych rozmiarów to mam wrażenie, że czasem przytłaczają troszkę, ale to oczywiście zależy jakie jest wnętrze, w jakim stylu urządzone.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Fajne skandynawskie wnętrza - jasne i przestronne, o co nie jest łatwo w typowych polskich mieszkaniach. Chociaż nie chciałabym mieć tak dużo bieli w swoim mieszkaniu, to jednak tej przestronności i lekkości mi brakuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz :) Na szczęście również w Polsce coraz większą wagę zaczyna się przywiązywać do dobrego oświetlenia mieszkań i domów, mamy coraz większe okna, które coraz częściej są niczym nie zasłaniane. Zaproszenie dla słońca :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Podoba mi się ta nowa moda - tzn. docenianie starych przedmiotów, renowacja na przykład pieców kaflowych, nawet gdy nie są już potrzebne i traktowanie jako element dekoracyjny wnętrza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz :) w 100% się zgadzam, piec kaflowy (nowy bądź po renowacji) może całkowicie odmienić wnętrze, a przede wszystkim dodać mu charakteru, przytulności. A jeszcze, gdy można w nim napalić, to już bajka!
   Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
  2. Też to bardzo lubię. To ma swój urok i przynosi do głowy wiele wspomnieć z lat dzieciństwa. Cudowne rozwiązanie.

   Usuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)