sobota, 16 listopada 2013

Kuchnia w stylu rustykalnym - design wnętrz

Dzisiaj, w naszej wędrówce po krainie designu wnętrz, zajrzymy do kuchni urządzonej w stylu rustykalnym.

      Styl ten jest wyjątkowo swojski i doskonale komponuje się z wnętrzami domów i mieszkań, zaaranżowanych w stylu prowansalskim, wiejskim, country oraz oczywiście w stylu rustykalnym. Nie zawsze jednak musi być zachowana jedność stylistyki i jeżeli mieszkanie, czy też dom, mamy urządzone nowocześnie, nie musimy rezygnować z rustykalnych klimatów w kuchni - jeśli elementy nowoczesne umiejętnie połączymy z dodatkami rustykalnymi, na pewno otrzymamy wnętrze nie odstające od reszty mieszkania, za to z oryginalnym charakterem.


ZA CO KOCHAMY KUCHNIĘ W STYLU RUSTYKALNYM?

 Za sielskość i naturalność. Za ciepło i przytulność. Za to, że jej niezwykły klimat, przybliża nas do spokojnego życia poza miastem i do natury. Taka kuchnia pozwala nam każdego dnia czuć się jak na wsi spokojnej i wsi wesołej, parafrazując znanego poetę.


Idąc tym tropem, można by rzec, że wygrany ten, kto urządził kuchnię w tym stylu, bowiem jedną z naczelnych zasad tej aranżacji jest używanie tylko naturalnych materiałów. Pod tym względem świetnie wpisuje się ona w design wnętrz ekologicznych.


WYGODA KUCHNI W STYLU RUSTYKALNYM

        Przy projektowaniu każdej kuchni ważne jest to, aby piękno spotkało się z funkcjonalnością. Ma ona nas nie tylko zachwycać, ale również być dla nas wygodna. I tutaj rustykalny styl nam sprzyja: jest on niemal przeciwieństwem minimalizmu, więc wiele potrzebnych sprzętów możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Nie musimy chować garnków, patelni, desek do krojenia, noży. Rozmaite pudełka z utensyliami kuchennymi, pojemniki z przyprawami, możemy trzymać na wierzchu: na blatach, na półkach, na stołach.Aranżacja rustykalnej kuchni
Piękne drewniane meble, artystyczny nieład i produkty spożywcze, akcesoria kuchenne na widoku - kwintesencja rustykalnej kuchni

Rustykalne wnętrze kuchni
Piękne, miedziane garnki i rondle na wyciągnięcie ręki wspaniale podkreślają rustykalny styl wnętrza
Wiejska i rustykalna aranżacja
Uwagę zwracają miedziane patelnie, garnki, które są niemal obowiązkowe w rustykalnej kuchni.


      Jak zatem stworzyć w kuchni atmosferę ciepła i wygody, jaką kryje w sobie styl rustykalny? Zacznijmy od podstawowych zasad.


ZASADY ARANŻACJI KUCHNI W STYLU RUSTYKALNYM

1.  Naczelną zasadą są naturalne materiały:
- jeżeli meble to drewniane,
- ściany z zachowaną naturalną powierzchnią i teksturą tynku, bądź obłożone drewnem, kamieniem, - cegłą,
- podłoga drewniana, z naturalnego kamienia lub z ceramicznych płytek,
- jeżeli zasłonki to lniane lub bawełniane,
- dekoracje i dodatki: , drewno, kute żelazo, żeliwo, ocynkowana blacha, wiklina, ceramika, miedź, - glina

2. Bardzo ważną rolę odgrywa drewno:
- drewniane meble,
- często drewniana podłoga,
- drewniane, masywne drzwi,
- drewniane belki stropowe (jeżeli nie są elementem konstrukcji, dodajmy je jako dekorację),
- drewniane dekoracje i dodatki.

Drewno winno wyglądać na stare i być jak najbardziej zbliżone do swej pierwotnej formy: z widocznymi słojami oraz w swoich naturalnych barwach, ewentualnie zabejcowane lub polakierowane bezbarwnym lakierem. Pobielone drewno również doskonale wpisuje się w rustykalny klimat. Widoczne wady drewna, takie jak spękania, nierówności i sęki są tutaj jak najbardziej pożądane.

3. Kolorystyka: najczęstsze barwy to takie, które są zbliżone do barw otaczającej nas przyrody:
- biele,
- rozbielone błękity,
- kość słoniowa,
- barwy kamieni,
- zielenie rosnących traw,
- odcienie szarości,
- odcienie z palety jesiennych kolorów: brązy, rudości, żółcie.

4.  Widoczne sprzęty, garnki i akcesoria kuchenne: stojące na blatach, wiszące na ścianach, zwisające z okapu, ułożone w otwartych półkach. Dobrze jest zadbać o to, by ich ułożenie sprawiało wrażenie artystycznego nieładu.

5. Widoczne produkty spożywcze: nie chowamy ich wszystkich do zamykanych półek. Po przełożeniu do ładnych puszek, słojów, rozmaitych pojemników ustawiamy na blacie bądź w otwartych półkach.  

6. Dużo dekoracji i dodatków: na blatach, na ścianach, wszędzie, gdzie to tylko możliwe ,widoczne są, często stylizowane na stare, dekoracje.

7. Kwiaty - rustykalny klimat podkreślą bukiety z polnych kwiatów i traw, umieszczonych w prostych dzbanach, zasuszone bukiety szałwii i innych ziół, włożone do dzbanów lub powieszone na ścianach, pod belkami sufitowymi, na okapie kuchennym. Uroku dodają rośliny zasadzone w  terakotowych donicach: drzewka cytrynowe, zioła.DEKORACJE W STYLU RUSTIC

Kuchnia w tym stylu jest niezwykle przyjazna rozmaitym dodatkom i dekoracjom. Warto pamiętać o tym, że rzeczy, których używamy oraz dekoracje powinny się mieszać, sprawiając wrażenie artystycznego nieładu.

 Jakie dekoracje nadadzą naszej kuchni prawdziwie rustykalnego charakteru?

 1. Wiszące patelnie i rondle - idealnie by było, gdyby były miedziane.
 2. Ceramiczne i gliniane talerze: ustawione na półce bądź powieszone na ścianie.
 3. Emaliowane kubki z przetarciami.
 4. Wiklinowe kosze na drobiazgi, które możemy dodatkowo wyłożyć bawełnianym, wywijanym na zewnątrz, materiałem.
 5. Ceramiczne figurki.
 6. Żeliwne dodatki: relingi, ptaszki, dzwonki, klucze: możemy je powiesić na ścianie, na okapie lub postawić na blacie, półce bądź parapecie.
 7. Drobiazgi: blaszane serduszka, haczyki z wizerunkami zwierząt gospodarskich: krowy, świni, koguta, kaczki.
 8. Lampy naftowe, miedziane lub ocynkowane lampiony.
 9. Ocynkowane lub miedziane osłonki na doniczki.
 10. Makatki haftowane, szydełkowe obrusy, narzuty robione na drutach,.
 11. Polana drewna ułożone w wiklinowych koszach, ocynkowanych baliach, emaliowanych wiadrach lub drewnianych skrzyniach. Inspiracje jak z takiego drewna stworzyć niebanalną dekorację znajdziesz w tym artykule
 12. Drewniane lub żeliwne stojaki do wina.
Oryginalnymi i podkreślającymi wiejski klimat dekoracjami są także stare przedmioty, wykorzystane inaczej, niż zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem:
 1. Stare kanki, w których umieścimy suszone bukiety polnych kwiatów.
 2. Gliniane garnki do kiszonek (nawet te z ułamanym uchem), w których będziemy przechowywać drewniane chochle i łyżki.
 3. Drewniane skrzynki po jabłkach, wykorzystane jako szafki.Kuchnia udekorowana dodatkami w stylu rustykalnym
Oryginalne wykorzystanie ocynkowanej kanki na mleko.MEBLE W STYLU RUSTYKALNYM

Są to meble masywne i ciężkie. Idealnie byłoby, gdyby były naznaczone przysłowiowym zębem czasu, ale gdy do nowej zabudowy meblowej dodamy odnowiony stary kredens, starą ławę, wiekową skrzynię - stworzymy rustykalny klimat. Zostanie on dodatkowo podkreślony, jeżeli będzie to kompozycja różnych mebli wolnostojących - zabudowa nie musi być jednolita. Takie pojedyncze meble znajdziemy na rozmaitych giełdach i targach staroci. Po odnowieniu będą niewątpliwie perełką w naszej rustykalnej kuchni.
Z takimi meblami idealnie komponują się dodatki z kutego żelaza: masywne i widoczne zawiasy szafek, uchwyty do mebli, relingi.

Idealnym meblem  wolnostojącym do kuchni rustykalnej są wszelkiego rodzaju stoliki kuchenne do krojenia, siekania czy ubijania kotletów. Są nie tylko praktycznie, ale wspaniale dodają pomieszczeniu sielskiego klimatu.
Takimi stolikami do krojenia są stoliki inspirowane wiejskimi meblami z południa Francji, które stylistyką idealnie do rustykalnej kuchni pasują. Poniżej prezentujemy Ci propozycje takich mebli, które wzorowane są na tradycyjnych meblach francuskich:

1. Stolik kuchenny do krojenia Boucherie, który w wersji postarzanej, patynowanej nabiera stylu mebla vintage


Prowansalski stolik kuchenny do krojenia, prowansalski mebel kuchenny, biały mebel kuchenny
www.milemaison.pl


Prowansalski stolik kuchenny do krojenia, prowansalski mebel kuchenny, biały mebel kuchenny
www.milemaison.pl
2. Stolik kuchenny do krojenia Vintage

Prowansalski stolik kuchenny do krojenia, prowansalski mebel kuchenny,
www.milemaison.pl

www.milemaison.pl3. Stolik kuchenny do krojenia Prowansja,  który jest kopią autentycznego mebla francuskiego z połowy XVIII wieku:

Prowansalski stolik kuchenny do krojenia, prowansalski mebel kuchenny,
www.milemaison.pl


Wszystkie te trzy stoliki kuchenne znajdziesz: tutaj
Meble częściowo otwarte, tak aby widać było przechowywane w nich sprzęty bądź produkty spożywcze. Nie powinno zabraknąć również szafek przeszklonych, które mogą być  galeryjkami i które dodatkowo ozdobimy, dodając szybę-witrażyk lub wieszając w nich bawełniane, szydełkowe lub koronkowe zasłonki.
  
Przykładem niech będzie półka na przyprawy, która doskonale podkreśla wiejski styl pomieszczenia: Półkę znajdziesz: tutaj

Prowansalska półka na przyprawy, prowansalski mebel kuchenny, drewniana półka na przyprawy
www.milemaison.pl

www.milemaison.pl


Klimat rustykalny doskonale podkreślą także murki: zbudowane z cegły, kamienia, pobielone lub obłożone nierówno szpachlą. Pomiędzy tymi murkami możemy ustawić nasze meble bądź też zawiesić zwykłe półki, a następnie albo zakryć je zasłonkami z naturalnych materiałów, albo pozostawić otwarte. Ważnym elementem rustykalnej kuchni jest zlew: duży, masywny i zwykle wychodzący poza główną linię blatu kuchennego.

Jeżeli w kuchni mamy stół, zadbajmy, aby był on masywny i oczywiście drewniany. Dodajmy do niego krzesła pochodzące z różnych kompletów: jedno całe drewniane, drugie z wyplatanym siedziskiem, trzecie żeliwne, a kolejne z drabinkowym, windsorskim oparciem. Zbuduje to niepowtarzalny klimat naturalności i doskonale wpiszę się w kombinację różnych wolnostojących mebli.


 

ŚCIANY I PODŁOGA W RUSTYKALNEJ KUCHNI

Oczywiście naturalne materiały i naturalne barwy:
Podłoga z desek, z naturalnego kamienia bądź ceramicznych płytek. Zapomnijmy o sztucznych panelach czy też wykładzinach pcv. 
Jeżeli wybierzemy drewno, może być ono w swoim naturalnym kolorze, ale możemy je również pobielić lub zabejcować na brązowo.

W roli okładziny ściennej w wiejskiej kuchni, świetnie sprawdzi się polny kamień, który doskonale podkreśli rustykalność wnętrza. Ściany możemy również obłożyć  drewnianymi deskami, cegłą bądź tylko pobielić, zachowując naturalne nierówności budulca ściany lub tynku.

LAMPY

Urok kuchni w rustykalnym stylu doskonale podkreślą lampy ze szklanymi kloszami: metalowe i  żeliwne, z  kloszami bezbarwnymi i z kloszami ozdobionymi w roślinne motywy. Doskonale pasują tu lampy stylizowane na lampy naftowe. Taka lampa powinna pojawić się w roli głównej, a dodatkowo kuchnię można doświetlić, stylizowanymi na stare, kinkietami.


Przyjrzyjmy się poniższym inspiracjom, przedstawiającym wnętrza, które są kwintesencją rustykalnego, wiejskiego stylu i urządzone są w odmiennych kolorystykach oraz z różnymi materiałami na ścianach i podłogach. Mam nadzieję, że znajdziecie w którejś aranżacji, inspirację dla własnej kuchni.


W tym wnętrzu uwagę zwracają nie tylko piękne, podłogowe deski:
Idea desgnu wnętrz rustykalnych
Masywne, ciężkie i piękne meble kuchenne: pomimo, że są zabejcowane na ciemny kolor, widać na frontach usłojenie drewna. Rustykalną aranżację podkreśla biały zlew, który wystaje poza linię mebli. Zwróćcie uwagę również na design kuchenki: doskonale wpisuje się w rustykalny klimat aranżacji. Elementem nowoczesnym w tym wnętrzu są okrągłe halogeny sufitowe.

Klimat kuchni urządzonej w rustykalnym stylu
W tej aranżacji pojawił się murek, którym częściowo zabudowano meble oraz piekarnik. Widoczne sprzęty kuchenne, żeliwny wieszak, podłoga z kamiennych płyt i widoczne belki stropowe podkreślają rustykalny design wnętrza.


Poniżej zwraca uwagę rustykalna dekoracja ściany: zostały na niej powieszone dekoracyjne talerze, pochodzące z różnych kompletów:
Przytulna kuchnia urządzona w klimacie rustykalnym
Piękna i przytulna kuchnia. Jasne barwy rozjaśniają wnętrze. W centrum kuchni stoi ciężki, masywny stół z drewna, który kolorystycznie nawiązuje do zabejcowanych na ciemny brąz, belek stropowych.

Design kuchni utrzymany w stylu wiejskim
Meble kuchenne w szaro-niebieskim kolorze, również wpisują się w rustykalny klimat.
 źródło powyższych  zdjęć: estiloydeco.com


Przytulna kuchnia jak u Babci
Urocza kuchnia, w której naprawdę można poczuć się jak na wsi: wolnostojące meble w jasnych barwach, stół przykryty haftowanym obrusem, kuchenka obłożona kaflami, doniczkowe kwiaty na parapecie.  Emaliowane wiadro, żeliwne dodatki i stare sprzęty kuchenne są niebanalnymi i typowo rustykalnymi dekoracjami.
Garnki i czajnik z miedzi
Piękne miedziane garnki oraz czajnik, które mogą być  przysłowiową kropką nad i w dekorowaniu wiejskiej kuchni.

Wiejski styl kuchni
Kolorystyka, masywne i ciężkie meble, kuchenka w starym stylu, mosiężna armatura, miedziane garnki, widoczne talerze na otwartej półce, zasłonki w przeszklonych szafkach i wolnostojące pozostałe meble: ta kuchnia, aż kipi rustykalna atmosferą.


Kuchnia w drewnie
Kwintesencja rustykalnej kuchni: wolnostojące meble tworzą ciekawą kompozycję, drewniany stół na toczonych nogach, szydełkowy bieżnik, drewniana okładzina ścienna, drobiazgi i akcesoria kuchenne na widoku.
Jasne drewniane meble w wiejskiej kuchni
Jasne meble z widocznymi słojami, rustykalne dekoracje i słoje z ogórkami - jak najbardziej zachowany wiejski klimat kuchni.
powyższe 5 zdjęć pochodzi ze strony kobieta.onet.pl

Regał na dekoracje rustykalne
Kuchenny regał postawiony na tle ściany z naturalnego kamienia, a  w nim miedziane, gliniane i inne dekoracje, które z powodzeniem mogą być również przedmiotami użytkowymi.
zdjęcie: budujesz.infoSłoneczna kuchnia w wiejskim klimacie
Kuchenne meble stylizowane na stare, wyspa w innym kolorze. Jest jasno i przytulnie. Zwróćcie uwagę na podłogę z płyt kamiennych.
zdjęcie: home-designing.com

Biały zlew podkreślający rustykalną aranżację
Wspaniały masywny, niezabudowany zlew i mosiężne baterie. Ciężkie, drewniane, aczkolwiek proste meble z widocznymi słojami, doskonale podkreślają wiejski klimat zabudowy.
zdjęcie: style-files.comBelki stropowe w wiejskiej kuchni
Nie widać tu zbyt wiele dekoracji i dodatków w rustykalnym stylu, ale wspaniałe belki stropowe i drewniana podłoga, dodają niezwykłego charakteru tej kuchni.
zdjęcie: dekoteria.pl,

A jak Wam podobają się rustykalne wnętrza?
28 komentarzy:

 1. Zlew z przed ostatniego zdjęcia to cudo samo w sobie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również mnie on zachwyca :)) serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :))

   Usuń
 2. Wspaniałe aranżacje! chociaż fakt, że cały dom powinien być urządzony w ten sposób - żeby wszystko do siebie pasowało. Szukaliśmy z żoną takich mebli do naszego nowego domku i zdecydowaliśmy się na takie https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne/kredens-w-roli-glownej-705.html także nasza będzie na biało, ale mam nadzieje, że będzie dokładnie tak jak sobie wymarzyliśmy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam wnętrza, które nie się czysto rustykalne, są mieszanką nowoczesności, klimatów właśnie rustykalnych, a również i industrialnych - i wyglądają pięknie, nic nie odstaje i nic nie uwiera. Myślę, że to kwestia odpowiednich proporcji, sposobu aranżacji całości, wykreowania jakiegoś motywu przewodniego... Białe meble kuchenne są fantastyczne i trzymam kciuki, by były dokładnie takie same jak w marzeniach :)))) ślicznie pozdrawiam!

   Usuń
 3. Bardzo lubię takie klasyczne kuchnie z dużą ilością drewna. Wyglądają bardzo ciepło i kojarzą mi się z miejscem, z którego pochodzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, drewno jest bardzo ciepłe :) Taka kuchnia przybliża człowieka do natury, do tego spokoju, do miejsc, gdzie czas płynie wolniej :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Kiedyś będę miała domek na wsi i tam właśnie zrobię taką kuchnie ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też w naszym nowym domku postawimy na sielskość w kuchni :)

   Usuń
 5. Kuchnie rustykalne prezetnują się bardzo ciekawie chociaż jak dla mnie bardziej pasują do domów takich drewnianych niż np. do bloku. Ale przedstawione aranżacje bardzo na plus :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W drewnianym domu to na pewno bajka, ale w bloku też można stworzyć sielski klimat :)))) pozdrawiam :)

   Usuń
 6. moim zdaniem okapy mogłoby by być bardziej fantazyjne, te wyglądają jak stre graty włąone do sielskiej hatki, a może rozwiązanie z przemyceniem okapu tuby http://www.okapykuchenne.pl/okap-wyspowy-globalo-cylindro-isola-39.1-czarny-max.html tylko np. w złotym albo beżowym kolrze/. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. droga autorko: na początku gratuluję świetnego bloga. Trafiłam na niego przepadkiem, ale na pewno będę zaglądać częściej. Bardzo zaciekawił mnie ten wpis, bo sama jestem fanką takich sielskich kuchni.

  Mieszkam co prawda w nowoczesnej dzielnicy i mam nowoczesny dom ale bardzo marzy mi się taka kuchnia, taka jak kiedyś miała moja babcia, prawdziwa gospodyni domu. Zabrałam się już nawet za urządzanie, ale w pewnym momencie aranżacji wywiązała się bardzo ciekawa rozmowa i powstał niemały dylemat.

  Dobierając sprzęty do mojej kuchni, dokładnie okap postanowiłam zaczerpnąć porady specjalistów. Zadzwoniłam do producenta globalo i opowiadam o mojej kuchni, aby pomogli mi wybrać idealny okap albo pochłaniacz. W trakcie rozmowy okazało się że przemiła pani z którą rozmawiałam również jest fanką takich retro rozwiązań, że ma taki w domu i że to bardzo duży kłopot.

  Kuchnia. Wiadomo: pryskający tłuszcz, ciągle coś się wylewa, wysypuje, osadza i zostaje. Pani doradczyni z globalo uświadomiła mnie że takie dekoracyjne elementy bardzo szybko niszczeją, chłoną bród i są siedliskiem bakterii. Uświadomiła mnie również, że te piękne tkaniny i pluszowe ozdoby bardzo mocno wchłaniają zapachy ale z zapachem akurat to nie problem. Dobrała mi bardzo dobry i stylistycznie pasujący do mojej kuchni okap. Wiem, że to trochę pogwałcenie babcinego wystroju ale ten okap naprawdę nie wygląda jak typowy okap. Jest pięknie wykończony i wystylizowany i co najważniejsze działa tak cicho, że można zupełnie o nim zapomnieć. No prawdziwa perełka. Używam go od kilku lat i problem zapachu gotowania w moich folk materiałach zupełnie zniknął, a ja wychodząc z mojej kuchni czuje się świeżo i nie mam na sobie miliona zapachów z mojej zupy ;)

  reasumując:kłopotów z taką retro stylizacją jest sporo, ale naprawdę warto <3 kochana blogerko, a Ty jak sobie radzisz z zapachami?

  jak coś to z czystym sumieniem polecam produkty globalo i to ludzkie a jednocześnie bardzo profesjonalne doradztwo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za namiar na firmę - z pewnością zajrzę do nich :) my mamy w mieszkaniu kuchnię nowoczesną, więc i okap nowoczesny, bardzo wydajny. Niestety jakieś zapachy zawsze zostają, a mi zostaje robienie przeciągów :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 8. okap w stylu prowansalskim na OLX to są okapy dla kuchni rustykalnych ,wiejskich i klimatycznych.Pozdrawiam wszystkich kochających te klimaty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na OLX warto zaglądać :) - potwierdzam i pozdrawiam :)

   Usuń
 9. witam. wlasnie przemalowałam kredens z regionu Lorraine (Francja) ciezki, bardzo rustykalny, który wcześniej pasowal do mieszkania gdzie miałam sufit a la francaise (belki na suficie) a w domu " miejskim" wygladal od czapy na szarozielony kolor lekko postarzany. Jest cudny. Mam eklektyzm w domu. Lubie styl może nie rustykalny ale "maison authentique" przełamany odrobina nowoczesności albo prostego stylu skandynawskiego. efekt wyśmienity. Jeśli ktoś by chciał zobaczyć to przesle zdjęcia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Mega klimatyczna kuchnia :) kojarzy się z dzieciństwem, domem babci, zapachem świeżego chleba z masłem....

  OdpowiedzUsuń
 11. W kuchni rustykalnej podoba mi sie to, że nic nie jest takie wymuskane, idealne w kolorze, ksztaolcie, wykonaniu. Dzieki temu nawet jak coś sie uszkodzi lub zarysuje, to nie ma tragedii jak w białej błyszczącej kuchni z lakierowanymi frontami. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niesaomowite wnętrza, gratuluje wpisu i całego bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki za super wskazówki. Od zawsze marzyła mi się taka kuchnia ale nie miałam pojęcia od czego mam zacząć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Super aranżacje kuchni. Świetnie to wygląda. Zamykam oczy i normalnie widzę dworek i w nim taką kuchnię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Szczerze gratuluję pomysłowego bloga. W czasach "wysypu" blogerek i blogerów co raz bardziej docenia się te dopieszczone. Twój z pewnością do takich należy a to cieszy.

  Pozwolę sobie na dodanie do Twoich aranżacji mebli, które moim zdaniem, ciekawie wpasowałby się w większość przedstawionych przez Ciebie wnętrz. Generalnie jestem zdania, że style rustykalne, prowansalskie i podobne świetnie współgrają z meblami rattanowymi, tymi naturalnymi które również są ciepłe w odbiorze.

  Być może zechcesz się odnieść do mojej sugestii i wyrazić swoje zdanie na ten temat ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie by się podobały te kuchnie, gdyby były w nich normalne płytki. Wtedy łatwiej się je myje.

  OdpowiedzUsuń
 17. I to jest ideał do którego dążę :) Kocham takie klimaty :) Mam już stary drewniany kredens wpasowany w meble kuchenne. Tylko blaty drewniane muszę dokupić do mebli żeby to się zgrało. Może tu? Samowar niedawno kupiłam- piękny i stary :) Podłogę zmieniam na drewnianą. Firanki do kuchni zrobiła mi na szydełku mama. jeszcze trochę a będzie idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Rustykalny styl kuchni zawsze aktualny, można samemu umeblować z mebli zakupionych na giełdzie staroci.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo fajnie! Podoba mi sie cały blog, a artykuły na bieżąco zamierzam czytać, bo można się wiele dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)