poniedziałek, 21 października 2013

Ekologia we wnętrzach. Odsłona 2 Meble

Jak obiecałam w poście o podłogach i ścianach w ekologicznym wnętrzu, tak czynię :) Dzisiaj zatem o meblach, które podkreślą ekologiczny trend naszych wnętrz. 

O tym, jak zaaranżować wnętrze w zgodzie z tym trendem, pisałam we wspomnianym wyżej artykule, dlatego, aby nie powtarzać tego samego, przypomnijmy tylko podstawowe zasady, których się musimy trzymać, a zatem:
1. Muszą być one z materiałów naturalnych.
2. Najlepiej, aby ich dominująca kolorystyka była w odcieniach kolorów ziemi: brązu, beżu, szarości, zieleni. Przygaszony niebieski również jest mile widziany.

MEBLE W EKOLOGICZNYCH WNĘTRZACH

Świetnie odnajdą się tu meble z drewna, wikliny, rattanu, z bambusa oraz z materiałów z recyklingu. Oferowanie zużytym przedmiotom drugiego życia jest jak najbardziej eko. Hitem stały się meble z palet oraz  ze specjalnie utwardzonego kartonu. Zarówno z palet, jak i z kartonu projektowane są meble dla każdego pomieszczenia.

Na pierwszy ogień karton :) Na poniższych zdjęciach znajdują się produkty Karton Group a inspiracje zostały zaczerpnięte z ich strony:

 kartongroup.com.au
Stołek w typowo eko-kolorach, który może z powodzeniem pełnić także rolę stolika kawowego.


Poniżej ten sam produkt, ale w innej kolorystyce:
Stolik może stanowić konkurencję dla modnych ostatnio stolików, wykonywanych ze ściętych pni drzew.A co powiecie na takie łóżko? 
Ja mam dwa łobuzerskie koty, którym zdarza się co nieco podrapać, więc myślę, że u mnie nie zachowałoby się w stanie tak idealnym długo i dość szybko stało by się meblem z tak zwanym charakterem czytaj: ozdobionym niepowtarzalnymi rysami i żłobieniami made in Morfeusz vel Morfi :) 
Jednak przyznaję, że pomysł ciekawy.
 kartongroup.com.au


 Szafka obok lodówki jest wykonana z kartonu

 Regał i szafka pod telewizor z kartonu, ale zwróćcie również uwagę na piękną podłogę i niesamowite ściany. Jak najbardziej eko :)


Po więcej inspiracji odsyłam na stronę producenta, mają tam niemal wszystko: biurka, regały, szafy, dekoracje, stoły. Jest w czym wybierać. Przyznam jednak, że pomimo oryginalnego pomysłu na wykorzystanie kartonu, bardziej przekonują mnie meble z litego drewna lub z palet. 

Niemniej jednak fotel na poniższym zdjęciu chyba musi być wygodny:

www.zadomowieni.pl
Fotel Rolling Chair Standard projektu Roberta Chruściela. Na brzegach wzmocniony jest płytą HDF.

A oto krzesło polskiej firmy Tektoora:
tektoora.com
Nie wiem czy wygodne, ale trzeba przyznać, że bardzo oryginalne.


Wygodny natomiast wydaje się fotel z korka, który został wykonany z odpadów z fabryki korków do butelek:
  www.domplusdom.pl


Jak widać na powyższych inspiracjach meble z ekologicznych materiałów bywają bardzo designerskie.


Wracając do palet...  można z nich zrobić niemal każdy mebel, od wykonawcy jedynie i jego pomysłu zależy końcowy efekt. Dodatkowym bonusem jest fakt, że oprócz naturalnego materiału jest to drugie życie, ofiarowane zużytym już produktom, czyli ekologiczny recykling.
scraphacker.com
 Łóżko z palet doskonale wpisuje się w charakter tej sypialni.
media.scraphacker.com
Otoczenie tej sypialni dla mnie trochę za zimne, ale łóżko genialne.


najsdizajn.wordpress.com/
 Zdjęcie tej kuchni umieściłam w poprzedni artykule, ale nie mogłam się oprzeć, aby nie dodać go również tutaj. Szafka na talerze jest wspaniała. Kuchnia doskonale wpisuje się również w charakter rustykalnej kuchni


 Zdjęcie ze strony zszywka.pl

 scraphacker.com
 Niewielkim nakładem można uzyskać tak oryginalną dekorację kuchni i do tego użyteczną.
 


Kolejną propozycją są meble ze skrzynek:
 Zdjęcie ze strony zszywka.pl

 najsdizajn.wordpress.com

  Zdjęcie ze strony zszywka.pl

 
najsdizajn.wordpress.com

 Trzy połączone ze sobą skrzynki + kółka i otrzymujemy niezwykle dekoracyjny mebel.


Jako, że do mebli zaliczamy również pufy, poniżej moja propozycja na ekologiczne, miękkie pufy Broste Copenhagen Wykonane z bawełnianego sznurka. Niestety wypełnienie zawiera poliester, zatem chcąc być wiernym ekologii, należałoby się postarać o wypełnienie z naturalnego materiału.


lady.inspirasjonsblogg.jotun.no

  www.papilottas.de/


A tutaj stolik kawowy, który jak najbardziej może być również siedziskiem:
www.degoudenengel.com

Gdy już wiemy jak będą wyglądać nasze ściany i podłogi, mamy wybrane meble, możemy zacząć szukać dodatków. O takie dodatki szczególnie łatwo w okresie świątecznym, kiedy możemy udekorować wnętrza naturalnymi ozdobami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)