środa, 5 lutego 2014

Stylowe wnętrze czyli eklektyzm i recykling. Design wnętrz.

Nie ma tu jakichkolwiek stylistycznych reguł czy wytycznych. Eklektyzm jest o tyle wyjątkowy, że stosując jedynie zasadę umiaru i zrównoważenia proporcji, możemy łączyć rozmaite style, mieszać ze sobą meble z różnych epok, dekoracje różne tak pod względem treściowym, jak i stylistycznym. 

Nie bez kozery, w naszym cyklu Zwiedzamy Inspirujące Wnętrza często odwiedzamy mieszkania i domy, w których spotykamy aranżacje eklektyczne. Są one bowiem zawsze inspirujące, zawsze oryginalne i zawsze ciekawe.

Czasami niektóre połączenia przedmiotów codziennego użytku z antykami mogą wydawać się na pierwszy rzut oka szokujące, jednak, gdy równowaga jest zachowana, a aranżacja spójna, wszystko nabiera sensu. I tak puszka po groszku obdarta z etykiety, staje się wazonem dekorującym ludwikowską konsolę, a stolik z palet zdobi wnętrze pełne antyków.

Takie zestawienia są doskonałe dla poszukujących oryginalności, nie bojących się śmiałych rozwiązań, których pociąga nowoczesność, ale i chcą dać szansę emerytowanym krzesłom, stolikom czy klasycznym dodatkom. 

W eklektycznych aranżacjach świetnie odnajduje się recykling, który daje tyle możliwości i tyle pomysłów na wykreowanie oryginalnych połączeń ilu ludzi, chcących takowe wykreować. Fantastyczne jest również to, że takie aranżacje możemy stworzyć niewielkim nakładem finansowym, wynajdując na targach staroci podniszczone, stare meble i poddając je renowacji. Ofiarowując z kolei zużytym przedmiotom drugie życie, możemy uzyskać niebanalne dekoracje i dodatki również niewielkim kosztem.

Ja ostatnio zakochałam się w puszkach po groszku i kukurydzy, które wykorzystuję na różne sposoby, pozostawiając je w naturalnej odsłonie lub oklejając taśmami izolacyjnymi. I tak wzbogaciłam się o pojemniki na długopisy, wazony i kilka innych użytecznych pojemników. Aktualnie poluję na puszkę zupy Campbella, ale to temat na osobny artykuł :)

Tydzień temu zaprosiłam Was do eklektycznego wnętrza apartamentu, w którym elementów recyklingu nie brakowało. Dzisiaj z kolei dom urządzony w estetyce eklektycznej, w którym przewodzi styl skandynawski, a i recykling również znalazł swoje miejsce.
Dodatki z recyklingu, żarówka na czarnym kablu, czarne krzesło przy białym biurku
Oryginalne detale, których w tym wnętrzu nie brakuje, tworzą wyjątkową atmosferę: duża szpula ze zwykłym sizalowym sznurkiem i metalowymi nożycami, drewniane szpulki i kłębek włożone do zwykłego, szklanego słoja - wszystko zwyczajne, a daje niezwyczajny, wręcz niezwykły efekt.

Eklektyczne wnętrze, pastelowa szafka z deseczek, cyferki na drzwiczkach, skandynawski styl wnętrza
Szafka z podniszczonych i poprzecieranych desek, pomalowana na pastelowy kolor wygląda niezwykle. Uroku dodają zwykłe, czarne cyfry, które we wnętrzach skandynawskich są częstą dekoracją. Każda z trzech dekoracji postawiona na wyklejonym, pastelowym papierem, blacie jest oryginalna, a szkło lampy i figurka, wzmacniają efekt kolorystyczny.

Wprowadzenie powtarzającego się motywu kolorystycznego we wnętrzach, w których zgromadzone mamy przedmioty o różnych formach, pochodzące z różnych epok, jest świetnym zabiegiem pomagającym wprowadzić do tej kolekcji różności, pewną harmonię.Meble z recyklingu, dekoracje i dodatki z recyklingu, łóżko na kółkach,
Łóżko na kółkach, przypomina wędrujący wóz, a środek wyklejony starymi mapami, sugeruje, że śpi w nim marzyciel-podróżnik :)
Dodatki z recyklingu, pastelowa metalowa puszka, niebieska metalowa lampa
Tutaj moje oko od razu wyłowiło poprzecieraną puszkę w pastelowym kolorze, który nawiązuje do barwy metalowej lampki, ale również do szafki z wcześniejszego zdjęcia, co sprzyja spójności aranżacji.
białe wnętrze, tapeta z komiksu, czarno-biały komiks na ścianie
Ściana wyklejona gazetowym, czarno-białym komiksem. Biel wnętrza jest dla takiej dekoracji doskonałym tłem. W kuchni widać stół, którego bazą najwyraźniej stały się nogi od starej maszyny.

Eklektyczna kuchnia, doatki z recyklingu
W białej kuchni elementy rustykalne, dekoracje z recyklingu, ale i szczypta nowoczesności. Czarna tablica z zegarem i białym napisem świetnie tu wygląda.
Eklektyczne wnętrze, klasyczne krzesła i rustykalne dodatki, metalowa lampa,
Bardzo mi się podoba ta aranżacja: fantastycznie wyglądają tutaj klasyczne krzesła zestawione ze zwykłym drewnianym wieszakiem i metalową lampą.  Poducha wykonana z pozszywanych ze sobą kawałków materiałów, również wpisuje się w ideę recyklingu.


Antyczny stolik i nowoczesna sofa, stolik z desek, drewniany taboret
Nowoczesna sofa, metalowe lampy i zestawienie klasycznego mebla na tłoczonych nogach z prostym, wykonanym  z desek stolikiem pod lampę. Cięższe meble w zestawieniu z meblami o nowoczesnej, prostej linii nabierają lekkości. Połączenie charakterystyczne dla eklektycznego wnętrza: stare z nowym, nowoczesne z antykiem czyli meble pochodzące z różnych epok i wykonane różnych materiałów obok siebie.
Łóżko z palet, zagłówek z palet, łóżko z recyklingu, metalowe, czarne lampy na krzesłach
Idea recyklingu spełniona i tutaj: łóżko z palet, pomalowanych na biało wygląda świetnie. Stare, szkolne krzesła i ustawione na nich kreślarskie lampy, doskonale się z tym wnętrzem komponują. Prosta drabina i metalowa lampa dopełniają całości. Aranżację ociepla wzorzysty pled oraz skóra na podłodze.

Drążek z kija w garderobie
W garderobie dominuje prostota i czysta biel. Nie można nie zauważyć materiału z jakiego wykonany jest wieszak na ubrania: zwykły kij zawieszony na sznurkach.A czy w waszych wnętrzach pojawiają się elementy recyklingu? 
Macie jakieś ciekawe pomysły na wykorzystanie metalowych puszek?


 Uściski :)
Magdaźródło zdjęć: boligpluss.no


16 komentarzy:

 1. Świetne, inspirujące wnętrze! I racja, umiar jest tu zdecydowanie kluczem do sukcesu:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba :) umiar jest w takich wnętrzach bardzo ważny :)
   Serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Kiedy się można wprowadzić ?? ;-). Buziaczki

  OdpowiedzUsuń
 3. Magda... wszystko z tych zdjęć chętnie bym do siebie zabrała ;-). Pięknie jest ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzielimy się? :) ale dla mnie niebieska metalowa puszka do kompletu z lampą :)))
   buziak!

   Usuń
 4. Równowaga to podstawa, niestety wbrem pozorom, nie łatwo ją uzyskać, czasami mamy inne oczekiwania niż odbywa się to w rzeczywistości, wierze, ze jednak małymi kroczkami i z estetycznym zmysłem można usyskac zamierzony cel :)))
  Przyjemnego dnia Kochana, u mnie dziś znowu słonecznie :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest łatwo, czasem jeden niepotrzebny element potrafi wszystko zburzyć, ale trzeba próbować, zmieniać, zabierać, dokładać, przestawiać :) uwielbiam to robić :))))
   U nas też słoneczko i piękne, błękitne niebo, aż energia rozpiera :)
   Dobrego dnia Marysiu :)))))

   Usuń
 5. ja lubię taki eklektyzm, coś starego & coś nowego
  niektórzy mówią, że to taki bałagan, że trzeba trzymać się jednego stylu, ale ja wolę łamać te zasady :D
  a detal jest dla mnie najważniejszy :)
  buźka :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja lubię wnętrza, w których coś się dzieje, a w eklektycznych z reguły dzieje się najwięcej. A detale uwielbiam - dzięki nim nawet w niemal pustych wnętrzach się dzieje :)
   buziak :)))

   Usuń
 6. Bardzo cenie eklektyzm:) uczęsię go stosowaćwe wnętrzu:))))))))) detale stare i nowe obok siebie maja swoista magie oczarowywania:)

  buziak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też się uczę :))) a gdy w takich wnętrzach są dodatki z recyklingu jestem w niebie :)
   uściski :)))

   Usuń
 7. Recykling niech żyje ! niech żyje ! niech żyje :-))))

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)