wtorek, 7 stycznia 2014

Brick Walls. Ściany z cegły w loftach - surowy design.


Cegła we wnętrzach jest trendy. Jest tak uniwersalnym materiałem, że doskonale komponuje się z każdym stylem: od stylu rustykalnego, bogatego w dodatki i dekoracje przez klasyczny, industrialny po minimalistyczny nowoczesny.

Cegła w naturalnym odcieniu i cegła pobielona, cegła cementowa i ceramiczna, cegła klinkierowa i licowa - materiał o wielu odsłonach i wielu możliwościach aranżacyjnych. Najbardziej efektowna jest jednak cegła stara, którą najczęściej możemy znaleźć w mieszkaniach urządzonych w dawnych magazynach lub fabrykach. Tam wystarczy często po prostu odkryć tynki i wyjątkowy efekt, nomen omen, murowany.

Coraz częściej dodaje się ją jednak również do wnętrz w nowym budownictwie, które loftów nie przypominają, jako element dekoracyjny, ponieważ nadaje ona wnętrzom niezwykłego charakteru. Buduje się ścianki z cegły w kuchni, obudowuje cegłą kominki, kładzie cegłę na ścianie sypialni, dodaje do salonów, przedpokojów, holów - pasuje ona wszędzie. Surowe ściany z cegły, narzucają pewien klimat w domu, są elementami dość mocno dominującymi, dlatego ważne, aby taki dodatek był dobrany umiejętnie, a reszta dekoracji z nimi współgrała, aby nie stworzyć aranżacji, ocierającej się o kicz. Przykładem udanych aranżacji gdzie znajdziemy ściany z cegły, są między innymi  wnętrza domu w Johannesburgu, do którego zaprosiliśmy Was ponad miesiąc temu, a także w oryginalnych wnętrzach domu w Hudson Valley. Piękną ścianę z czerwonej cegły zobaczycie również w mieszkaniu, które wnętrza zainspirowane zostały pasją do kina. Dziś natomiast prezentujemy cegłę w loftach.

Cegła, co prawda, dodaje surowości, ale ostateczny efekt i klimat, który dzięki niej uzyskamy we wnętrzach, zależy od jej barwy oraz towarzystwa: czy jest to ciepłe drewno, czy surowy beton,  odrapane tynki, czy też metalowe elementy konstrukcyjne budynku, takie jak szyny lub podpory, które znajdziemy w pomieszczeniach dawnych fabryk bądź magazynów.


Zobaczmy zatem jak cegła prezentuje się w loftach: cegła, która została pozostawiona w niezmienionym stanie, lub ukazała się po odsłonięciu tynku i jak ten sam materiał, po pomalowaniu, może tworzyć zupełnie odmienny klimat.


Na początku zajrzymy do loftu znajdującego się w Hiszpanii: wnętrza o wyjątkowym uroku: ogromna przestrzeń, wysokie sufity, cegła i beton. Cegła jest tu surowa, w naturalnej barwie.


Ściany z czerwonej cegły w lofcie
Prócz cegły, zwróćcie również uwagę na widoczne rury, które są elementem koniecznym i jednocześnie niezwykle dekoracyjnym dla industrialnego wnętrza.

Kuchnia loftu i ściana z czerwonej cegły
Białe, nowoczesne meble kuchenne, polakierowane na wysoki połysk oraz błyszcząca stal sprzętów kuchennych są pewną przeciwwagą dla surowej, odrapanej, starej cegły. Razem tworzą wyjątkowy klimat. Kolorowy obraz, postawiony na podłodze, dynamizuje aranżację.
Czerwona cegła na ścianach loftu
Betonowy sufit, ściany z odrapanej i częściowo wykruszonej cegły i kryształowy, błyszczący żyrandol. Przeciwieństwa i kontrasty tworzą nową jakość, którą ja we wnętrzach bardzo cenię. Kwiaty w żółtym kolorze wprowadzają energię do aranżacji.

Loft i ściany z surowej, czerwonej cegły
Stara mapa, globusy, skórzane fotele, pufy, poduchy, dodają industrialnemu loftowi klasyczną nutę
Zajrzyjmy do Montrealu, gdzie cegle towarzyszy drewno, ocieplające wnętrze:

Drewnianyu sufit i ściana z cegły
Czerwona cegła, kawałek otynkowanej na biało ściany i piękny drewniany sufit z widocznymi belkami konstrukcyjnymi. Drewno na podłodze, drewniane meble - ocieplają chłód cegły.

Cegła we wnętrza loftu i sufit z drewna ocieplający surowy klimat aranżacji
Biel rozjaśnia to wnętrze: biała sofa, pomalowane na biało rury, białe ścianki, wydzielające strefę kuchni.Kolej na loft Erica Shinera - Dyrektora Andy Warhol Museum, w którym cegła została pobielona, rozjaśniając tym samym wnętrze loftu. Sufit z drewna i drewniany parkiet dodatkowo ocieplają wnętrze.

Wnętrza loftu i ściana z pobielonej cegły
Wnętrze pełne sztuki, barwne. Wiele się tu dzieje, ale całość tworzy niezwykle artystyczną kompozycję.

Ściana z pobielonej cegły rozjaśnia wnętrze loftu
Wnętrze jasne i pełne barw - przytulnie. Surowa cegła, dzięki pobieleniu wygląda zupełnie inaczej i inny też wprowadza klimat.


Aranżacja powyższego loftu bardzo mi się podoba, jednak przyznaję  że bardziej przemawia do mnie cegła, która została pozostawiona najlepiej w niezmienionej kolorystyce, miejscami wykruszona i spękana, taka, jaką widzimy w kolejnych loftach:

Ściany z cegły loft orientalne dodatki, zwiewne zasłony
Surowy klimat, jaki wprowadzają ściany ze starej cegły, ocieplają orientalne dodatki i drewno. Białe zasłony, otaczające łóżko i kładące się na podłodze, dodają wnętrzu lekkości.


Tutaj cegła została wprawdzie pociągnięta szaro-srebrną farbą, ale w zestawieniu z górną, odrapaną częścią ściany w niezmienionej barwie i z metalowymi meblami, wygląda niesamowicie.


Loft and brick walls with wood and stone


Drewniany sufit, ściany z cegieł w lofcieA teraz dwa lofty, które bliżej zaprezentuję w dniu jutrzejszym. Zaintrygowały mnie one całkowicie odmiennym charakterem, dlatego też poświęcę im osobny artykuł. Tymczasem zajrzyjmy chociaż na chwilę i przyjrzyjmy się ścianom z cegieł:Loft w Londynie: wnętrze przytulne, a czerwonej cegle towarzyszą drewniane elementy konstrukcji budynku i takaż podłoga:

Cegła we wnętrzach loftu z drewnianymi elemenatami konstrukcyjnymi

Aranżacja wnętrza loftu z wykorzystaniem czerwonej cegły na ścianach


i w Dusseldorfie, gdzie cegła króluje niepodzielnie, a towarzyszy jej surowy beton:

Loft, w którym dominuje cegła i beton

Ściana z surowej cegły oddziela białą kuchnię od reszty loftu

Minimalistyczna łazienka, ściany z cegły, wanna wpuszczona w betonową posadzkę


Zajrzyjcie do nas jutro. Zestawimy wnętrza dwóch wyjątkowych loftów, które zostały zaaranżowane w całkowicie odmiennych klimatach.


źródło zdjęć: miss-design.com

5 komentarzy:

 1. Takie ceglane posty z inspiracjami to ja bradzo lubie. Ba, nawet marzy mi się taka ceglana ściana w własnym przyszłym domku, w salonie lub bibloteczce, na którą mamy nadzieje, wygospodarować miejsce.
  Dziekuje za ciepłe slowa i życzę tego samego :)))
  Gorąco pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ja też marzę o cegle, ale tylko wtedy, gdyby udało nam się kiedyś zamieszkać w jakiejś kamienicy lub lofcie. Może kiedyś się marzenia spełnią :))) I tego również Tobie życzę :)
   pozdrawiam cieplutko!

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Beton, cegła, loft ... marzenie !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. oj marzenie :)))) niech się kiedyś spełni!
  buźka!

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)