poniedziałek, 19 stycznia 2015

Mieszkanie deweloperskie - wykańczać samodzielnie czy zlecić profesjonastom?

Post ze wspomnieniami z okresu wykańczania przez nas mieszkania deweloperskiego zdaje się poruszył lawinę. Dostajemy od Was maile z pytaniami o etapy prac i o to, dlaczego uważamy, że te prace warto zlecić profesjonalistom. 

W zasadzie ten temat jest nam znów bliski, bo szukając projektu domu, licząc finanse i czas, zastanawialiśmy się czy ponownie podejmować rękawicę, czy tym razem odpuścić i zadbać o to, by ktoś, kto się na tym zna, doprowadził nasze nowe wnętrza do stanu, w którym można się do nich wprowadzić.

Nowe mieszkanie i etapy wykańczania

Wykańczanie nowego mieszkania to z całą pewnością wyzwanie. Kupując swoje wymarzone em od dewelopera, zwykle zastajemy gołe ściany, gołe podłogi, właściwie gołe wszystko. Nie ma nic. Wszystko trzeba zrobić samemu. A jest tego trochę. Nam doprowadzenie mieszkania do stanu, w którym mogliśmy się wprowadzić zajęło 1,5 roku - o rok dłużej, niż zakładaliśmy.

Pytacie dlaczego, zatem odpowiadamy:

1. Bo nie mieliśmy fachowej wiedzy z zakresu projektowania instalacji elektrycznej, instalacji wod-kan, a chcieliśmy zmienić to i owo, więc takie projekty musieliśmy zlecić i czekać na ich wykonanie.

2. Zanim mogliśmy jednak je zlecić, musieliśmy zaplanować podział funkcjonalny, zaplanować gdzie będą stały konkretne meble, gdzie będą wisiały lampy, gdzie będzie pralka, zmywarka, piekarnik, płyta, lodówka, gdzie będzie stało biurko, a gdzie łóżko i stoliki nocne z lampkami. Sporo rzeczy do ogarnięcia.

3. Gdy już mieliśmy wszelkie niezbędne projekty, pozwolenia, zaczęliśmy szukać poszczególnych wykonawców do realizacji projektu: kogoś od murowania, kogoś od elektryki, kogoś od hydrauliki, kogoś od malowania, kogoś od podłogi, stolarza, firmy, która wykona kuchnię, firmy, która wykona łazienkę, firmy od rolet....

Bardzo dużo czasu zajęło nam znalezienie firmy od kuchni. W poście o kuchni opowiadaliśmy Wam o naszych wędrówkach po salonach i poszukiwaniu kogoś, od kogo wreszcie nie usłyszymy "tego się nie da".

4. Jak ich wszystkich znaleźliśmy, to trzeba było wszystkie prace zgrać w czasie. Zgraliśmy. Sporządziliśmy super harmonogram, na kilka kartek, a w nim szczegółowo: kto, kiedy wchodzi, co robi, kiedy wychodzi. Niestety jeden poślizg super hiper ekipy, z którą się na szczęście pożegnaliśmy, spowodował, że wszystko się przesunęło.

Firma, która miała wykonać nam wylewkę dekoracyjną (naszą białą podłogę, którą znacie) miała kolejny termin dopiero za kilka miesięcy!!! W tym czasie we Wrocławiu i okolicach była to jedyna firma, która wykonywała takie podłogi. Poza tym zaliczka była wpłacona, musieliśmy zatem grzecznie czekać na swoją kolej. A bez podłogi nie mogła wejść kuchnia. Kuchnia, która była zaprojektowana co do milimetra. Zaliczka również zapłacona. Znów byliśmy uziemieni, bo firma od kuchni też miała swoje terminy. Do tego ekipa od staronu, która robiła nie tylko łazienkę, ale i panel pomiędzy szafkami w kuchni i zlewozmywak ze staronu. I oni też musieli się zgrać. Wszędzie podpisane umowy, wszędzie zapłacone zaliczki, a w umowach zapisy o karach za przesunięcie terminu z naszej winy. Opóźnienia, stres, strach i złość - mieszanka wybuchowa.

Nie zgrało się to zatem tak, jakbyśmy sobie to wymarzyli. Jeden poślizg, jedna źle wybrana ekipa i "Witaj Bursztynowo" zaśpiewaliśmy o cały rok dłużej. 

Więc nie wiem czy jest sens, byśmy Wam tutaj pisali, co dokładnie po kolei robiliśmy, skoro stoimy na stanowisku, że w sytuacji odbioru mieszkania lub domu w stanie deweloperskim, warto wszystkie prace od A do Zet zlecić profesjonalistom. Dlaczego?


Profesjonalna firma wykończeniowa

Dlatego, że:

1. WIEDZA - Taka firma zatrudnia pracowników, którzy mają odpowiednie przygotowanie zawodowe do konkretnych zadań - a więc nie musimy robić magistra z hydrauliki, z elektryki, z zakresu budownictwa ogólnego, by móc zaprojektować nasze wnętrza i koordynować wykonanie projektu samodzielnie. 

2. FACHOWY NADZÓR i BEZPIECZEŃSTWO - dzięki temu, że zlecamy wszystko jednej firmie, jest ona od początku do końca odpowiedzialna za efekt końcowy. Zapewniamy sobie nadzór nad pracami ekipy wykończeniowej. Czyli nie mogą zdarzyć się sytuacje, w których kolejna ekipa stwierdza, że musi po poprzedniej coś poprawić, bo poprzednia coś "zepsuła"/"źle wykonała"/"nie wykonała wcale" i oni mogą poprawić, ale oczywiście poprawki kosztują. Gdy zlecamy wszystko jednej firmie, taka sytuacja nie ma prawa bytu.

Poza tym fakt, że klucze do naszego mieszkania powierzyliśmy jednej firmie, również jest istotne. I nie chodzi tu oczywiście o klucze, bo zamki zawsze można zmienić, ale o tę wiedzę, co w domu mamy, co gdzie jest i ile co kosztuje.
 
3. CZAS - Oszczędzamy czas - a ten jest bezcenny. Naprawdę lepiej spędzić go na spacerach, na czytaniu ulubionej książki, na spotkaniach z najbliższymi, na innych przyjemnych rzeczach, niż na odwiedzaniu sklepów, przekopywaniu internetu i czytaniu na rozmaitych forach porad, jaką dobrać ościeżnicę, dlaczego przełącznik światła nie działa albo jak schować kable.

4. BŁĘDY I ZAPOMINALSTWO - Nie przytrafi nam się sytuacja typu: nie pomyślałem wcześniej o tym, że telewizor zamontuję na ścianie. Ściany pomalowane, my mieszkamy - jak schować wiszące kable, które wyglądają co najmniej nie-dekoracyjnie?

Gdy wykańczamy swoje pierwsze mieszkanie, możemy o niektórych rzeczach w ogóle nie pomyśleć. I tutaj z pomocą przychodzą profesjonaliści, którzy wiedzą o co nas pytać, projektując podział funkcjonalny, którzy znają ileś tam rozwiązań jednego problemu. 

4. FINANSE - takie firmy często mogą zająć się również kupnem materiałów budowlanych i ich dowozem, dzięki czemu oszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze, bo zdarza się, że firmy te mają rozmaite upusty w hurtowniach budowlanych. 

Mi marzy się sytuacja, w której nic nie muszę sama. W której ktoś się wszystkim zajmuje, projektuje wszystko według moich wytycznych..., sytuacja, w której już nie muszę samodzielnie rysować każdego szczegółu, czytać na temat sił, optymalnego kątu nachylenia rur, by odpływy się nie zatykały, że nie muszę szukać po całym internecie listew NMC o wybranej przez siebie wysokości, że nie muszę szukać w całym internecie sklepu, w którym są dostępne wszystkie wybrane przez nas baterie (armatura), by kupić wszystko jednym rzutem. Że nie muszę raz po raz kupować kolejnych bel folii bąbelkowej, bel z tekturą falistą, bo kolejni wykonawcy wyrzucili pod naszą nieobecność te, które zabezpieczały podłogę. I że nie muszę się denerwować, martwić, że ten wykonawca nie przyszedł, że tamten zawalił, że kolejny nie ma terminu..... uff chciałoby się rzec.


Jak znaleźć firmę wykończeniową?

W dobie internetu takie poszukiwania nie są najtrudniejsze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę i zatopić się w wynikach. No właśnie: zatopić. Bo co zrobić z tymi wynikami? Jak wybrać firmę, która nas nie zawiedzie? Z całą pewnością trzeba:

1. Poznać opinie na temat danej firmy, poznać ich realizacje - zobaczyć, czy wykonują wnętrza w takim stylu, który nas interesuje, czy też w taki sposób, jaki nam odpowiada. 

2. Sprawdzić czy w zakres zlecenia wchodziłyby wszystkie interesujące nas prace - czyli zapoznać się szczegółowo z ofertą.

3. Sprawdzić czy firma jest w stanie przygotować szczegółowy harmonogram prac - jeśli firma oferuje taki harmonogram, to jest to punt dla niej, bo to znaczy, że potrafi "ogarnąć" wszystkie prace, odpowiednio poustawiać terminy. Taki harmonogram z pewnością pomoże też firmie koordynować wszystkie działania, a nam kontrolować postęp prac.

4. Upewnić się, że firma ta daje gwarancję na wykonane przez siebie prace.

5. Dobrze by było, gdyby taka firma oferowała również pomoc w odbiorze mieszkania od dewelopera - dzięki temu podczas odbioru będzie można wychwycić błędy, usterki, które poprawi deweloper. W przeciwnym razie będzie trzeba za wszystkie fuszerki zapłacić z własnej kieszeni, bo poprawiać je będą musieli nasi wykonawcy.

Bazując na doświadczeniu

Bazując na naszym doświadczeniu, dochodzę do wniosku, że w powiedzeniu:  "pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie" (tak to idzie?) jest szczypta prawdy. Chodzi tu po prostu o doświadczenie, o błędy, które popełniamy z niewiedzy, a których unikamy przy kolejnych inwestycjach. Jeśli jednak nie zamierzacie stawiać trzech domów, kupować trzech mieszkań, to korzystajcie z doświadczenia innych. A nasze mówi nam, że lepiej samemu za wszystko się nie brać.

Bazowali na naszym doświadczeniu również i nasi znajomi, którzy nie mogli uwierzyć i oczy przecierali ze zdumienia, że tak to u nas długo wszystko trwa. Że spotykają nas niemal wszystkie plagi egipskie. A tacy byliśmy przygotowani, tacy otabelkowani :) Wszystko mieliśmy zaplanowane, co gdzie, kiedy, harmonogramy, listy, listy do list.... ech... no, ale nie pogrążając się już tak całkowicie, pomimo długiego czasu i tych egipskich plag, mamy tak, jak sobie zamarzyliśmy. A doświadczeniem dzielimy się i z Wami i ze znajomymi.

Wspomnieni znajomi - pozdrawiamy Warszawę :) przerażeni takim obrotem spraw, jakie obserwowali u nas, zaczęli poszukiwania firmy wykończeniowej już wtedy, gdy tylko kupili mieszkanie. Znaleźli taką, która pomogła im odebrać lokal od dewelopera, która zrobiła im projekt wykonawczy, zaaranżowała wnętrza, która wykonała wszystko tak, jak zaprojektowała, robiąc przy tym wszystkim wszelkie niezbędne zakupy. A na dodatek, po wszystkim wywieźli im wszystkie śmieci :)) Nie dość, że wprowadzili się w błyskawicznym tempie, to jeszcze nie odczuli ani grama niepokoju, jaki się wiąże z wykańczaniem mieszkania, nadzorowaniem ekip budowlanych - zatem pytam: czy jest sprawiedliwość na tym świecie? Ale następnym razem to my skorzystamy z ich doświadczenia, zatem sprawiedliwość widać kołem się toczy :))

Od znajomych mam pozwolenie na pokazanie ich wnętrz, zatem żeby znów nie pokazywać Wam naszych zdjęć, które już znacie, przedstawiamy ich mieszkanie. Znajdziecie je również w zakładce realizacji firmy DecoNova, która to właśnie robiła im projekt mieszkania, a potem się tak wszystkim sprawnie zajęła.

Mieszkanie Konrada 1

Mieszkanie Konrada 2

Mieszkanie Konrada 3

Mieszkanie Konrada 4

Mieszkanie Konrada 5

Mieszkanie Konrada 6
 
Mieszkanie Konrada 7

Mieszkanie Konrada 10

Mieszkanie Konrada 13

Mieszkanie Konrada 17

Mieszkanie Konrada 18

Mieszkanie Konrada 21

Mieszkanie Konrada 22

Oprócz zazdroszczenia im zaoszczędzonego czasu, pieniędzy i nerwów, zazdrościmy im jeszcze tych cudnych, wielkich okien. Siedząc w salonie ma się naprawdę wrażenie, że ogród wchodzi do domu! Marzą nam się takie okna, a że marzenia się spełniają, to i ja mam nadzieję kiedyś zaprosić Nasz ogród do Naszego salonu :))))

Pozdrawiamy Was serdecznie 
i jak zawsze czekamy na Wasze wiadomości :)
Magda i Sebastian


50 komentarzy:

 1. są rzeczy, które robione przez fachowców są zrobione lepiej szybciej i często nawet taniej ...
  mieszkanie znajomych bardzo ładne.
  całuski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Wiem, że to frajda jest zrobić wiele rzeczy samemu, ale ja przez czekanie o rok dłużej mam uraz i już raczej się samodzielnie za to nie zabiorę. Dziękuję w imieniu znajomych :) Buziaki Justyś :****

   Usuń
 2. Madzia bardzo przydatny post:) Ja mam to szczęście, że mój Tato się na tym wszystkim świetnie zna bo od lat w tym siedzi i całe nasze mieszkanie wyremontował sam z pomocą mojego męża:) W dodatku zajęło im to trzy miesiące:))) Buziaki wielkie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oluś to czysty ekspres po prostu :)))) i to jaki piękny :) Wy umiecie sami takie cuda robić, że wcale mnie to nie dziwi :) Buziaki dla Was :******

   Usuń
 3. Myślę Madziu, że jest wiele, wiele prawdy w tym co piszesz. My niestety weszliśmy na drogę samo-wykonywania wszystkiego. Mąż budowlaniec, niby łatwiej. Jest jeden minus - czas biegnie nieubłaganie, a my dalej na rozdrożu i wiele jeszcze przed nami pracy, sił, pieniędzy. Drugi minus - plus to brak kredytu. Dobrze, bo mamy spokojną głowę i nie martwimy się ratami, źle - nie mamy odpowiedniej gotówki do zrealizowania wszystkiego płynnie. Cudnie jakby weszła ekspercka ekipa i załatwiła za nas wszystko. Mielibyśmy trochę czasu dla siebie i o wiele mniej zmartwień. No szkoda, może przy kolejnej budowie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak kredytu to wielki PLUS Aniu, zwłaszcza w tak niepewnych czasach. Też zauważasz ten czas, ten płynący czas, który się ciągnie, ciągnie i ciągnie... mnie to bardzo zmęczyło, ale trzymam kciuki, aby u Was wszystko raz i dwa się pokończyło i abyście szybko mogli zamawiać transport przeprowadzkowy :)) Ściskam mocno!

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy post, oj szkoda, że nie miałam takich porad jak wykanczalam mieszkania , choć czasami miałam wrażenie, że chyba dążę do wykończenia siebie.. Przesyłam uściski

  OdpowiedzUsuń
 5. świetny post bardzo pożyteczny, dzięki te informacje przydadzą się na pewno wielu osobom, pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja chyba chciałabym projektować swoje mieszkanie sama :) W końcu lata nauki na kierunkach około-architektonicznych nie może pójść na marne, pomimo tak małej wiedzy, jaką mimo tego posiadam. ;)
  A mieszkanie przepiękne. Mam nadzieję, że kiedyś będę na tyle mądra, że zaprojektuję równie piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zgadzam się Madziu ze wszystkim co napisałaś !!! ja jestem po tej drugiej stronie...ja urządzam wnętrza innym i wiem, że warto, to daje ogromną satysfakcję zarówno jednej stronie jak i drugiej, oprócz zaoszczędzonych pieniędzy, czasu i nerwów inwestorów jest ogromna radość i wdzięczność...i o to chyba chodzi najbardziej !!!
  Pozdrawiam Cię serdecznie i zapraszam do korzystania i polecania moich usług:)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajnie, że ten temat został poruszony, bo zdaje sobie sprawę, że wiele osób ma problem z podjęciem decyzji i w efekcie wykończenie mieszkania ciągnie się w nieskończoność. A co do mieszkania znajomych to wygląda bardzo ładnie, zwłaszcza kuchni i łazienka mnie urzekły;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowe mieszkanie to duży wyczyn dla młodych ludzi. Warto im pomagać na tym etapie życia. Takie rady mogą być im bardzo pomocne. Warto przed podjęciem remontu, czy wyposażenia mieszkania od podstaw, założyć co chcemy osiągnąć. Odgórne cele dopomogą w końcowym efekcie. Wykończenie mieszkania to ważny etap. W końcu to my w nim będziemy mieszkali i to my mamy się dobrze w nim czuć. Dobrze, że poruszono ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja z racji zawodu (projektant wnętrz) mam za sobą wiele domów i mieszkań. Widze nie nie ma ludzkiej siły aby planowany czas przeprowadzki był realnym. Zawsze coś się przeciąga, jakaś ekipa jednak się nie pojawia albo po prostu materiały nie dotarły na czas. Myślę jednak że należy w tym wszystkim znaleźć odpowiedni kompromis i luz…:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super blog, bardzo ciekawy post.
  zapraszam na mojego http://blogownetrzach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. ja nie zleciłam projektowania firmie i bardzo żałuję:< teraz wiem, ile to czasu i umiejętności pochłania!

  OdpowiedzUsuń
 13. Specjaliści to specjaliści, zapłaci się więcej, ale nie ma takiego ryzyka zrobienia czegoś w wadliwy sposób. Chyba że samemu jest się takim profesjonalistą ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie wykończone wnętrze! Czyste i subtelne, rozpływam się! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. mieszkanie znajomych bardzo spójne, funkcjonalne i przytulne. Wg nas lepiej czasami wziąć ekipę i jej zawierzyć całość prac. Wiadomo, ludzie są różni. Jedni lubią takie zabawy i mają wyobraźnię, inni potrzebuję porady specjalisty. Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań przed podjęciem finalnej decyzji :)

  Arch/tecture- blog pełen designu!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mi wszyscy mówili, że to większa frajda jak się samemu robi, bo potem się ma satysfakcje bla, bla, bla....ale ile to kosztuje nerwów i czasu, tego już nikt nie bierze pod uwagę. Dlatego nie patrząc na innych zleciłam wszystko firmie wykończeniowej, a ja tylko zajęłam się doborem mebli i ostatecznym urządzaniem - i to też mi sprawiło wieeele frajdy (nawet więcej niż dobieranie rur i uczenie się o rzeczach, o których nie masz pojęcia, tak jak pisałaś).

  OdpowiedzUsuń
 17. ja też myślę, że jednak warto wesprzeć się fachową wiedzą ekipy, która zajmuje się aranżacją wnętrz zawodowo:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Od zawsze podobało mi się połączenie drewna z białym. Mam wrażenie, że nawet gdyby ktoś celowo próbował popsuć tego typu aranżacje to i tak wyglądałaby ona ciekawie. Odnosnie już samego projektu to te okna w salonie są chyba najlepsze. Dają dużo światła i przestrzeni. Ciekawe jeszcze na która stronę są ustawione. NIe podoba mi się jedynie toaleta, gdzie ten szary powoduje jakiś taki chłód.

  OdpowiedzUsuń
 19. mieszkanie niesamowite! zapiera dech w piersiach

  OdpowiedzUsuń
 20. Dobre pytanie i ciekawy wpis. Ja bym się skłaniała w stronę wykończenia na własną rękę. Jasne, że ciężko tak ale można przy odrobinie pracy i znajomości zejść z kosztów, które w dużych miastach i tak są kosmiczne. Ja z mężem planujemy coś surowego kupić. Puki co przeszukujemy sieć na portalach typu znajdzto.pl albo śledzimy ogłoszenia. Ceny co chwila przyprawiają mnie o zawrót głowy (przede wszystkim w nowym budownictwie). To mieszkanie, które jest na zdjęciach jest kapitalne. Musze sobie kiedyś tak urządzić :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Wynajęcie firmy to lepsze rozwiązanie, wiem z doświadczenia, że jak robisz samemu, to możesz się nie doczekać, chociaż wszystko zależy od ciebie..

  OdpowiedzUsuń
 22. Super mieszkanko, mi szczególnie podoba się zlew w łazience... niespotykany.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mieszkanie zawsze lepiej wykańczać samemu, dzięki czemu dostajemy możliwość wniesienia pokaźnego wkładu w budowe domu.

  OdpowiedzUsuń
 24. pięknie urządzone mieszkanie! być może zainteresowały by Was artystyczne dodatki w stylu vitage, oraz drobne detale wykończeniowe, takie jak pięknie komponujące się z każdym stylem robione zabawki lub grafiki, zarówno jedne jak i drugie wykonywane na zamówienie,zpraszam na http://ETNOMUZEUMRUDYART.blogspot.com proszę o komentarze, mój bog jest nowy, i będę szczęśliwa za każde wejście

  OdpowiedzUsuń
 25. piękne i elegancko urządzone mieszkanie:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Genialny ten kominek narożny. Łazienka również swietnie się prezentuje

  OdpowiedzUsuń
 27. Zdecydowanie masz racje. Co do mieszkania to mi się ten styl nie podoba. Jest trochę taki bezduszny. Nie dla człowieka, a tylko dla wyglądu. (no cóż, taki urok nowoczesności)
  Miłego

  Wejdź na TersTim :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Pięknie urządzone mieszkanie. Jeśli nie obrażą się Twoi znajomi to skorzystam z pomysłu na narożny kominek, świetny efekt w salonie:)

  OdpowiedzUsuń
 29. piękne mieszkanie:) ja na pewno korzystałabym ze wsparcia architekta wnętrz;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo fajne nowoczesne mieszkanie. Świetne miejsce na książki.

  OdpowiedzUsuń
 31. W temacie wpisu jest zawarte naprawdę ciężkie pytanie, które stanowi spory dylemat. Trzeba rozważyć wiele aspektów przed podjęciem decyzji, ponieważ jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

  OdpowiedzUsuń
 32. Według mojej opini najlepiej profesjonalistom zlecić, bo co tu samemu zrobić? Rozumiem jak bierze się z rynku wtórnego mieszkanie i wiele rzeczy można samemu zrobić aby sporo gotówki zaoszczędzić, ale przy deweloperskim to mija się z celem

  OdpowiedzUsuń
 33. Obecnie mieszkam w Lodzi i kupiłam sobie takie mieszkanie deweloperskie. Wykańczałam sama, ponieważ mam w tym doświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
 34. Rewelacyjne jest to mieszkanko. Lepszego to bym sobie nawet nie wymarzył.

  OdpowiedzUsuń
 35. Piękne, schludne i eleganckie wykończenie. Świetna kuchnia!

  OdpowiedzUsuń
 36. Super wykończenie :) niesamowicie schludne i eleganckie :)
  i ten "ogród w salonie" tez jest meeega :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Wspaniałe, perfekcyjne wykończenie - po prostu cudo, w takim domu chyba każdy chciałby mieszkać.

  OdpowiedzUsuń
 38. Widać rękę a raczej ręce fachowców. Wynajęcie ekipy to najlepszy pomysł przy realizacji tak pięknego projektu.

  OdpowiedzUsuń
 39. świetna kuchnia....łazienkę mam podobną...

  OdpowiedzUsuń
 40. Zgadzam się całkowicie, robiąc remonty samemu łatwo o błędy i zapominalstwo. Kto robił remont samemu, wie, że robienie na raty równa się termin od Bożego Narodzenia do Bożego Narodzenia albo i dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała prawda jak nie masz o tym choć trochę pojęcia i czasu lepiej zlecić profesjonalistą i mieć święty spokój.

   Usuń
 41. Bardzo dobrze napisany artykuł. Już zaczerpnąłem kilka pomysłów :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Szczególnie podoba mi się kuchnia. Każdy z tego artykułu może wziąc coś dla siebie :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 43. Też podkradłam parę pomysłów ;) A odpowiadając na pytanie w tytule - ja zrobiłam to sama. Chodziło o kasę, ale teraz nie żałuję. Poradziłam sobie bez firm i facetów :P Tylko bejce wybierał mi brat. :P

  OdpowiedzUsuń
 44. Najbardziej podoba mi się łazienka. Właśnie taką zamierzam zrobić w przyszłym roku w moim mieszkaniu. Taka moja rada jest, że okna pcv są również bardzo ważnym elementem mieszkania i warto wziąć pod uwagę ich wymianę zaraz po zakupie mieszkania :-)

  OdpowiedzUsuń
 45. Zlecenie firmie która zajmuje się tym profesjonalnie będzie najlepszym rozwiązaniem.Uważam ze takie rzeczy należy robić porządnie. Chyba ze posiadamy jakieś doświadczenie w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Właśnie z tym mieszkaniem to bardzo ciekawa sprawa. Ale strasznie duże koszty. Sama nie wiem co bym wybrała.

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony ślad pięknie dziękujemy :) Blog żyje dzięki Waszym komentarzom :)